Wednesday , 19 June 2019
  • :
  • :

اداب و رسوم مردم در مراسم و اعیاد مختلف متفاوت است به ‌گونه‌ای که علاوه بر عید نوروز، عید فطر را نیز به طرز باشکوهی برگزار میکنند.
علاوه براین مردم این‌شهرها در ایام هشت سال دفاع مقدس نیز با مقاومت و ایثار دین خود را به کشور و اسلام ادا کرده و این مرزداران اکنون به رغم صدمات دیده شده از جنگ تحمیلی همچنان با قدرت و مقاومت در راه اعتلای کشور تلاش میکنند.
اما آبادان و خرمشهر در طول سالیان گذشته و به ‌خصوص در ایام نورزو پذیرای خیل عظیمی از مردمی هستند که از اقصی نقاط کشور به این شهرها آمده و با شهدای گلگون کفن این دیدار تجدید بیعت میکنند.
آبادان که یکی از بزرگ‌ترین شهرها استان محسوب میشود دارای امکان گردشگری زیادی است که از جمله مکان‌های مذهبی آن میتوان به قدمگاه خضر نبی، قدمگاه امام رضا، چاه آب امیرالمومنین، قدمگاه امام سجاد، کلیسای سورپ کاراپت، مسجد مهدی موعود، حسینیه شاهمرادیها، حسینیه خاقانی، حسینیه لاریها، حسینه آقاجریها، حوزه علمیه قائمیه حوزه علمیه آبادان، مسجد رنگونیها و مسجد بلوچ‌ها اشاره کرد.

بازارهای آبادان عبارتند از بازار کویتی‌ها، بازار امیری، بازار احمد آباد، بازار ته لنجی‌ها، بازار مرکزی، بازار درجه یک ماهی فروشان و بازارچه های متعدد دیگر… آبادان با همجواری خود با کشورهای خلیج فارس و داشتن صادرات و واردات کالا از طریق لنج و کشتی دارای بازارهای متنوع و متعدد با قیمت های مناسب است که سبب شده است که مردم از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر برای خرید و سیاحت به این شهر سرازیر شوند و چون اقشار مردم آبادان اکثریت کارمند و بازاری هستند موجب شده است تا بازارهای آبادان رونق بگیرند و نسبت به دیگر شهرهای استان چشمگیر باشند.

سمبوسه - فلافل - پاکوره - خورشت بامیه - رنگینک - ماهی صبور 

خرما - ماهی - ادویه جات - حصیربافی صنعتی ماندگار 

آبادان به طور کلی یک منطقهٔ رطوبتی است. این رطوبت در بهار و تابستان کمتر از پائیز و زمستان است. رطوبت در زمستان حداکثر به ۸۹ درصد می‌رسد اما از آبادان رطوبت۱۰۰ درصد هم گزارش شده‌است. رطوبت نسبی آبادان در ماه‌های تیر و مرداد ۵۰ تا۶۰ درصد است و در ماه‌های دی و بهمن به ۷۰ تا۸۰ درصد هم می‌رسد. با توجه به ارقام جدول در هر صورت آبادان یک شهر با میزان بالای رطوبت است.

رطوبت نسبی در آبادان در میانهٔ روز کاهش می‌یابد و در مواقعی که باد از جنوب جریان دارد رطوبت به سرعت بالا می‌رود. رطوبت نسبی آبادان درساعت ۳۰/۶ صبح ۶۴ درصد است، ولی همین رطوبت نسبی در ساعت ۳۰/۱۲ به ۳۲ درصد کاهش می‌یابد. کاهش مزبور به علت وزش بادهای شمالی است که رطوبت وسط روز را تقلیل می‌دهد، ولی به طور کلی توأم شدن حداکثر درجهٔ حرارت(۵۰ درجه سانتی‌گراد) با رطوبت نسبی بیش از ۵۰ درصد در آبادان، به طور محسوسی غیرقابل تحمل است.

 سینما شیرین آبادان - مسجد رنگونی‌ها - سینما نفت - پل کابلی آبادان - موزه- سینما رکس آبادان

کلیسایی در همسایگی مسجد 

آبادان مرکز شهرستان آبادان، در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان واقع است. پس از اهواز این شهر مهم‌ترین شهر خوزستان است. این شهر همچنین دارای فرودگاه و بندر است و به دلیل داشتن پالایشگاه نفت و راهبردی بودن و هم‌مرزی با کشور عراق، از زمان جنگ جهانی دوم یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه و ایران بوده‌است. 

یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان (پالایشگاه نفت آبادان) در این شهر قرار دارد. نفت از اغلب مناطق خوزستان با لوله به این شهر می‌رسد و پس از تصفیه به کلیه جهان صادر می‌شود. نزدیکترین شهر به آبادان، خرمشهر است که حدود ۱۵ کیلومتر با این شهر فاصله دارد.

آبادان تا سال ۱۳۵۵ خورشیدی از نظر جمعیت شهر نخست استان خوزستان بود و پس از آن سال جای خود را در رتبه يكم به اهواز داد.