Thursday , 19 September 2019
  • :
  • :

سیم ریپ، شهر ابریشم و معبد

کامبوج کشوری است در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن پنوم پن است.
جمعیت این کشور ۱۴٫۸ میلیون نفر و زبان رسمی آن خِمِر است که خط ویژه خود را دارد واحد پول آن ریــِل با علامت اختصاری  KHR  است. ۹۰ درصد از مردم آن از تبار خمر، ۵ درصد ویتنامی‌تبار و بقیه از اقوام مختلفند. پیش شماره تلفنی آن  855+ می باشد.
از نظر جغرافیایی کامبوج بخشی از شبه‌جزیره هندوچین به‌شمار می‌آید و با تایلند، لائوس، و ویتنام هم‌مرز است. مساحت کامبوج ۱۸۱،۰۳۵ کیلومتر مربع است. این کشور از سمت شمال و غرب و جنوب با تایلند، از سمت شرق با ویتنام، و از نواحی شمالی با لائوس هم مرز است. کامبوج به خلیج سیام و آبراه‌های ویتنام دسترسی دارد.
کامبوج پس از ۱۰۰ سال استعمار فرانسویان در سال ۱۹۵۳ به استقلال رسید. نظام سیاسی کامبوج پادشاهی مشروطه است و ریاست کنونی دولت آن را هون سن برعهده دارد که با بیش از ۲۵ سال حکومت، طولانی‌ترین حکومت را در جنوب شرق آسیا داشته‌است.
اقتصاد کامبوج بر پایه گردشگری و تولید لباس می‌چرخد. به تازگی در آب‌های این کشور منابعی از گاز و نفت یافت شده است.
شاخه هینه‌یانه (تراوادا) از بودیسم مذهب رسمی کشور کامبوج است و بیش از ۹۵ درصد از مردم این کشور پیرو این کیش هستند. سنت‌های بودایی هینه‌یانه در کامبوج ریشه‌دار و گسترده هستند و ۴۳۹۲ نیایشگاه بودایی در سراسر این کشور پراکنده است. چینی‌ها و ویتنامی‌های ساکن کامبوج پیرو شاخه مهایانه از بودیسم هستند. اسلام دین اکثریت در میان اقلیت‌های چام و مالای است و بیشتر آن‌ها سنی‌های شافعی هستند. تعداد مسلمانان کامبوج ۳۰۰ هزار نفر و تمرکز آن‌ها در استان کامپونگ چام است. در کامبوج ۲۰ هزار مسیحی کاتولیک زندگی می‌کنند که ۰.۱۵ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.


فرهنگ:
فرهنگ کامبوج هم فرهنگ اکثریت قومی دشت پست مرکزی را شامل می‌شود و هم فرهنگ ۲۰ قبیله و قومیتی که در مناطق تپه‌ای و کوهستانی این کشور زندگی می‌کنند.
سربندهای پارچه‌ای به نام کراما ازجمله پوشاک ویژه مردم کامبوج است. روش سلام دادن معروف به سامپیا که در آن کف دو دست بر هم قرار داده می‌شود روش درود و احترام رایج در میان مردم کامبوج است. فرهنگ خمر در دوران امپراتوری خمر سبک‌های ویژه‌ای از رقص، معماری و پیکرتراشی را پدید آورد که این فرهنگ با تمدن‌های همسایه در لائوس و تایلند دادوستدهای فرهنگی داشته‌است.
جشنواره های متنوع در این کشور از جذابیت های آن می باشد. بون ام تیوک (جشنواره مسابقه قایق‌ها) که به طور سالانه برگزار می‌شود پربازدیدکننده‌ترین جشنواره ملی این کشور است. در برخی سال‌ها به فراخور جشنواره سه‌روزه آب که بزرگترین کارناوال پنوم‌پن است، ۵ میلیون نفر از نواحی مختلف کامبوج به پایتخت می‌آیند. به هنگام این جشنواره در جزیره الماس که پلی آن را به پایتخت کامبوج وصل می‌کند، نمایشگاه‌های مختلف، رستوران و غرفه‌های متعدد برپا می‌شود و معمولاً زنان فروشنده اجناس در مدت این جشنواره به این جزیره می‌آیند.

سیم ریپ:
شهر سیم ریپ مرکز استانی با همین نام در کشور کامبوج است و یک شهر منحصر به فرد در این کشور آسیای شرقی محسوب می گردد . این شهر زیبا و دیدنی در حقیقت دارای معنی Siam Defeated به عنوان نام خود است که این کلمه به معنای شکست سیام ها است . سیام در حقیقت نام قومی است که امروزه از آن ها با نام تایلندی ها یاد می شود و این شهر کامبوجی نیز پس از سالها تحت کنترل تایلند بودن از این کشور جدا و مستقل شده و نام این شهر نیز براساس همین امر انتخاب گردیده است . تاریخچه تأسیس شهر به نبرد میان قوم سیام و خمر باز می گردد که در قرن پانزدهم میلادی صورت پذیرفته است. این شهر به صورت رسمی با دو شهر باگان در میانمار و فانتین بلو در فرانسه شهرهای دوقلو نام گرفته است .

بهترین زمان سفر به شهر سیم ریپ – کامبوج:
بهترین زمان برای سفر به این شهر در بازه زمانی خشک و دارای دمای مناسب تر است به این ترتیب که از ابتدای پاییز تا شروع بهار را می توان زمانی مناسب برای حضور در سیم ریپ به حساب آورد. زیرا در طول این مدت کمترین میزان بارش و متعادل ترین هوای ممکن را تجربه خواهید نمود و همچنین دردسر مواجهه با باران های سیل آسای این شهر را نخواهید داشت . باران هایی که ممکن است موجب شود نتوانید از محل اقامت خود خارج شوید.

دیدنی های سیم ریپ:

روستای شناور

 در پانزده کیلومتری سیم ریپ بر روی دریاچه تونل ساپ می باشد و گردش با قایق بر آن بکی از لذت بخش ترین لحظات را برای شما رقم خواهد زد. روستا بصورت شناور بر روی آب می باشد و مردم در روز به ماهیگیری و کارهای روزمره پرداخته و در شب روستا در سکوت کامل به سر می برد. رستورانهای شناور و ایستگاههای توریستی و مناظر طبیعی اطراف جذابیت خاصی را به این روستا بخشیده که سالانه بازدید کننده زیادی را به خود جذب کرده است.

آنگکور وات

یکی از عجایب دنیای معماری و بزرگترین بنای مذهبی جهان می باشد.  معبد آنگکور وات با معماری اصیل خمری در قرن 12 ساخته شده است و از جمله میراث جمانی یونسکو از سال 1992 به شمار می آید که در سه طبقه ساخته شده است که طبقه فوقانی ملقب به بهشت می باشد و دارای اسرار تاریخی خود است که به مقصد اول گردشگران به عنوان سمبل کامبوج در این سرزمین مشهور شده است و بهمین خاطر بر روی نقشه ی این کشور آمده است.

معبد بایون

این معبد مشهور بادکوراسیون زیبا در اواخر قرن 12 و اواخر قرن 13 به عنوان معبد رسمی و حکومتی (هدیه داده شده به شیوا، خدای هندوها) شناخته شده است. پرستشگاه بایون شامل 54 برج می باشد که در حدود 200 صورت خندان در آن طراحی و ساخته شده است. هر کدام از صورت های خندان نمادهای هستند از روایت های محلی که بازگو کننده باورهای قدیمی مردمان خمری می باشد. این بنا از راهرو های پیچ درپیچ با برج های شگفت انگیز از قطعات برش خورده سنگ های ماسه ای تشکیل شده که با معماری قوی و با ظرافت دقیق کنار هم  قرار گرفته شده و نمای زیبایی ایجاد کرده اند. این معبد همچنین  به عنوان دو مجموعه نقش برجسته که در حال حاضر بیانگر یک ترکیب غیر معمول از صحنه های اساطیری، تاریخی و همچنین پیش پا افتاده شناخته شده است.

معبد تاپروم

این بنا به دستور شاه خمر جایاوارمن هفتم به عنوان یک صومعه و دانشگاه بودایی ساخته شده است.معنای لغوی این نام، " بدن رابچرخان" می باشد. این مساله بازتابی از افکار مردم می باشد که معتقدند جنازه ها ی سربرآورده درین معبد به همراه خاکسترهای سوزانده شده ی بدن طی تشریفاتی مذهبی درجهات مختلف چرخانده می شوند. از نظر ترکیب نور و روشنایی و تجمع درختان سر به فلک کشیده در خرابه ها و جنگلی که این بنا را احاطه کرده است ، این مکان به یکی از محبوبترین و پربازدید کننده ترین بناهای آنگکور در سیم ریپ تبدیل کرده است. در سال 1992 بنای تا پروم به ثبت میراث جهانی رسیده است.

سایت آنگکور : این موزه هر روز از ۸ تا ۶ و نیم عصر باز بوده در آن می توان به مجموعه بسیار متفاوتی از آثار تاریخی دست یافت ، بیش از ۱۰۰۰ اثر تخصصی در زمینه فرهنگ بودایی در این موزه قرار دارند که به آن ارزش ویژه ای بخشیده اند . قیمت بلیت این موزه برابر با ۱۲ دلار است .

کشت گاه ابریشم آنگکور : دیدن کشت گاه ابریشم در این شهر در نوع خود یکی از برنامه های اصلی هر گردشگرعت خواهد بود زیرا با رفتن به این محل تجربه ای بی نظیر و متفاوت را شاهد خواهید بود . این کشت گاه ها از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر فعال هستند و در آنها می توانید تمام مراحل تولید ابریشم را مشاهده کنید .

دروازه ی جنوبی سایت آنگکور

دروازه ی جنوبی آنگکور توم آخرین و بادوام ترین پایتخت امپراطوری خمر است که در اواخر قرن بیستم توسط جایاوارمان هفتم تاسیس شد که محوطه ی نه کیلومترمربعی را که شامل چندین مقبره از زمان های دورترو همچنین سازه های همان زمان را شامل می شود. یکی از نوشته های اکتشافی ازین محل اشاره دارد به جایاوارمان به عنوان داماد و شهر به عنوان عروس. 

منطقه قصر سلطنتی و فیم آناکاس

این معبد هندو که در اواخر قرن ده ساخته شده است متشکل از سه ردیف معبد نی باشد که در راس آن یک برج بوده است در حالی که بر روی سکوی آن مجموعه هایی هنری موجود است.

تراس لپر شاه

این تراس در شمال غرب منطقه ی سلطنتی واقع شده است. دلیل نامگذاری این مجسمه، رنگ پریدگی و خزه هایی بود که بر آن رشد کرده بود و یادآور انسان جزامی بود و یا به این دلیل که شبیه یکی از پادشاهان آنگکور شده بود که بر اساس افسانه ها مبتلا به بیماری جزام بود.

معبد پریه خان

یکی از معابد آنگکور ( ساخته شده در قررن دوازدهم) می باشد که در زبان خمر به معنای شمشیر سلطنتی است. اینجا مرکز ارگانهای اصلی حکومتی با بیش از صد هزار صاحب منسب و خدمه بوده است. این معبد از جهت معماری مسطح و دارای مستطیل های در اطراف بعنوان گالری، درخت هایی انبوه و باقی گیاهان سبز، این مجموعه را در برگرفته اند. 

معابد شهر : این شهر دارای معابد بسیار زیادی است که بیشتر آن ها براساس فرهنگ بودایی ساخته شده اند و به خوبی آینه ای از تاریخ ۵۰۰ ساله شهر هستند . مهمترین معابد شهر این فهرست هستند :

  • WatProhmRath
  • WatPreahEnkosa
  • WatPreahEnkosei
  • Wat Po Lanka
  • Wat Bo
  • WatDamnak
  • WatKaeraram

 

مراکز خرید شهر سیم ریپ – کامبوج

 

 

بازار شبانه ی آنگکور

یکی از دلایل بازدید از آنگکور همین بازار مملو از صنایع دستی ست که در نوع خود در کامبوج بی نظیر است که در سال 2007 تاسیس شد. این بازار در راستای حفظ فرهنگ و سنت های  این سرزمین و کاهش فقر می باشد.در این نزدیکی یک بازار دیگر به همین سبک و با همین اجناس وجوددارد که دومین بازار بزرگ شبانه محسوب می شود و در بلوار سیواتا واقع شده است.

 

بازار لوکی مال

جدیدترین، بزرگتربن و بهترین بازار همینجاست بهمراه رستوران و سوپرمارکت لوکی برگرکه آخرهفته ها و عصرها بسیار شلوغ می شود.

مرکز تجاری انگکور : این پاساژ یک مرکز خرید سنتی به سبک کامبوجی است که در سیم ریپ بسیار محبوب و مشهور است و می تواند در آن به تنوع بالایی از اجناس دست یافت و البته باید یادآور شوم که تخفیف در این فروشگاه به هیچ عنوان معنی ندارد .

بازار مرکزی : در این مرکز می توانید به برندهای مختلف و بین المللی پوشاک دسترسی پیدا کنید و البته تمامی موارد یاد شده با قیمت هایی پایین و شگفت انگیز عرضه می شوند که این مرکز خرید را به گزینه مطلوبی برای خرید تبدیل کرده است .

بازار ساخت کامبوج : این بازار یک بازار عرضه محصولات محلی است که تنها تولیدات داخلی کامبوج را عرضه می کند و در نخستین شنبه هر ماه می توانید شاهد برگزاری این بازار منحصر به فرد باشید .

بازار پسار چاس : این بازار به نوعی همه چیز فروشی است و مکانی مناسب برای خرید سوغات به حساب می آید و می توان از آن برای خرید موارد مختلفی استفاده کرد .

مرکز خرید آی وان : این مرکز خرید به عنوان ارزان ترین مرکز برای خرید محصولات اپل محسوب می شود زیرا فاقد افزونه های مالیاتی است می توان با قیمتی بسیار خوب محصولاتی مانند آیفون و آیپد را در این محل خریداری نمود.

مرکز فروش کتاب دیز بوک : این فروشگاه مرکز کتاب شهر است و می توان در آن کتاب های بسیار منحصر به فردی را خریداری نمود و از کتاب های جیبی تا کتب لوکس را به راحتی در دسترس داشت.

رویدادها و جشنواره ها شهر سیم ریپ – کامبوج

فستیوال عکاسی آنگکور : این جشنواره به صورت سالانه برگزار می شود و عکاسان در سطح بین المللی به رقابت پرداخته و هنر خود را به معرض نمایش می گزارند . این فستیوال ۷ روزه ادامه خواهد داشت و در طول آن کارگاهی برای آموزش افراد علاقه مند به عکاسی نیز برقرار است .

جشنواره آب : این جشنواره منحصر به فردترین رخداد شهر است زیرا در آخرین ماه کامل ماه اکتبر به مدت سه روز تقریبا تمام شهر غرق در جشن خواهند شد ولی این جشن تنها منحصر به آب بازی نیست و در طی آن انواع مراسم ویژه و جشن برگزار می شود ، علت اصلی این رخداد زنده نگاه داشتن یاد افرادی است که در جنگ های تاریخی پیش از شکل گیری این شهر در رودخانه آن کشته شده اند .

جشنواره سالانه خیابانی عروسک ها : این جشنواره از سال ۱۹۹۲ شروع شده است و در طول آن در خیابان ها شاهد عروسک گردانی های بسیار زیبایی خواهیم بود .

رستورانها و غذاهای محلی و محبوب شهر سیم ریپ – کامبوج

رستورانهای ارزان قیمت –رستوران چوسکا (Chosska) : این رستوران ارزان قیمت تنها غذاهای گیاهی ایتالیایی را عرضه می کند و در میان اهالی شهر بسیار محبوب است .

رستوران کاری والا (Curry Walla): این رستوران بر خلاف نام خود بیشتر غذاهای آمریکایی و آسیایی دارد و با پرداخت رقمی بین ۳ تا ۷ دلار می توانید از یک وعده کامل غذا در رستوران لذت ببرید .

پیتزا اکستیتیک (Ecstatic Pizza) : در این رستوران مدل های مختلف پیتزا در اختیار شما خواهد بود و می توانید از میان ۳ تا ۷ دلار به عنوان هزینه یک پیتزا را برای خود در نظر بگیرید .

رستوران های رده متوسط :

رستوران پدر (Father’s Resturant) : این رستوران به صورت کاملا تخصصی طعم واقعی غذاهای چینی را به شما عرضه می کند و قیمت مناسبی نیز دارد و می توان یک وعده غذا را در این رستوران با هزینه ای بسیار پایین خورد که برای نودل برابر با ۲ دلار بوده و برای غذاهای دیگر کمی بالاتر خواهد بود .

رستوران ماکان ماکان (MakanMakan) : این رستوران نیز از جمله رستورانهای خوشنام شهر است که غذاهای متنوع و مناسبی دارد که می تواند سلایق مختلف گردشگران بین المللی را راضی نگاه دارد .

رستوران ماروم (Marum) : این غذاخوری آشپزخانه اسلامی داشته و در آن تمامی غذاها به صورت صد در صد حلال و با طبخ اسلامی عرضه می شوند . هزینه یک وعده غذا بین ۳ تا ۶ دلار است . این رستوران نام خود را از درخت حیات در فرهنگ شرق دور گرفته است و منوی آن نیز از تنوع بالایی برخوردار است .

رستورانهای گران قیمت رستوران آها (Aha) : این رستوران بین ساعت های ۱۱ و نیم تا ۲ و نیم بعدازظهر برای ناهار و از ساعت ۶ تا ۱۰ شب برای شام باز بوده و انواع غذاهای بین المللی را به مشتریان خود با سرویسی ویژه ارائه می کند . قیمت یک وعده غذا در این رستوران بین ۷ تا ۱۸ دلار است .

رستوران پیانوی سرخ (The Red Piano) : غذای ویژه و مشهور این رستوران نوع خاصی از مرغ است که با پنیر سرخ شده است و به همین دلیل نیز بسیار در میان اهالی شهر محبوب است ، این رستوران در فیلم مهاجم مقبره (tomb rider) به غذاخوری محبوب آنجلینا جولی هنرپیشه مطرح هالیوودی تبدیل شده بود .

رستوران له آنجلو (L’Angelo): این رستوران گرانترین گزینه برای خوردن غذا در شهر است و برای هر دو نفر نزدیک به ۱۰۰ دلار هزینه خواهد داشت .

غذاهای محلی و محبوب شهر سیم ریپ – کامبوج

غذاهای محبوب و سنتی این شهر شباهت زیادی به غذاهای چینی دارند و بیشتر غذاهای سنتی سیم رپ بر پایه سوپ یا سوپ نودل هستند که به همراه مرغ و گوشت و سبزیجات سرو می شوند و تنها دارای تفاوت های اندک از نظر ادویه جات با نسخه های اصلی هستند . علاوه بر این مهم ترین غذاهای این شهر شامل موارد زیر هستند :

پراهوک (Prahok) : این غذا در حقیقت در آشپزی بیشتر غذاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل نوعی سبزیجات تازه و برنج بخارپز در برگ تازه درخت موز است .

بان چیانو (Banhchiao ): این غذای بسیار لذیذ شامل برنج و سبزیجات تازه می باشد .

آموک (Amok ) یک غذای مشهور فرهنگ خمر

می کولا( mi kola ) غذایی شامل نودل سبزیجات

بوک لونگ( Bok l'hong )  شامل پاپایای سبز ، فلفل و گیلاس گوجه ای کوبیده شده در هاون

چارکنیه( Chhar khnyey)مرغ فلفل زده شده ی کامبوجی به همراه ریشه های زنجبیل

پلیه (Pleah) بهترین سالاد قابل سرو به همراه غذای پراهوک

در این شهر دو مدرسه آموزش آشپزی برای گردشگران وجود دارد که می توان در هر یک از آن ها با فرهنگ پخت غذاهای شرق دور آنا و در صورت علاقه حتی دوره آشپزی غربی را نیز تجربه کرد .

نکات امنیتی در شهر سیم ریپ – کامبوج

بیشتر مردم شهر سیم ریپ سعی می کنند زندگی صادقانه و درستی داشته باشند ولی باز هم عده ای از افراد هستند که برای سوء استفاده از توریست ها اقدام کرده و سعی می کنند از آن ها دزدی و کلاه برداری کنند . در این شهر دقت کنید تعداد زیادی کیف قاپ و گدا وجود دارند که بسیار راحت جیب شما را خواهند زد بنابراین از آنها دوری کنید و در محیط های شلوغ از دارایی های با ارزش خود محافظت کنید. یکی از روش های مرسوم دزدی در این شهر این است که زنی به ظاهر بسیار فقیر با یک نوزاد به شما نزدیک می شود و درخواست پول می کند ، در صورتی که به این دست افراد پول بدهید کمتر از چند ثانیه با لشکری از کودکان گدا روبه رو خواهید شد که دور شما را شلوغ می کنند و به صورت طبیعی فضای ایده آلی برای کیف قاپی به وجود می آورند .

گاهی اوقات نیز برخی مغازه داران با این دست افراد شریک هستند ، در برخی موارد زن گدا از شما درخواست می کند تا برای کودک او شیر خشک بگیرید و در صورت انجام این کار زن پس از رفتن شما شیر خشک را به مغازه دار باز گردانده و نیمی از سود را از مغازه دار دریافت می کند . همچنین احتیاط کنید که در راه آمدن از فرودگاه به شهر تنها از تاک تاک های استاندارد و دارای مجوز استفاده کنید زیرا در برخی موارد مشاهده شده است که در تاک تاک ها در بین راه اقدام به اخاذی از مسافرین کرده اند .

حمل و نقل در شهر سیم ریپ

سیستم تاکسی رانی : سیستم تاکسی رانی در این شهر تا حدی غیر مرسوم بوده ولی در صورت نیاز می توانید از تاکسی به عنوان یک وسیله نسبتا لوکس برای حمل و نقل داخل شهر بهره مند شوید .

استفاده از موتور سیکلت : سیستم اجاره موتور سیکلت در این شهر بسیاری محبوب و مرسوم است و می توانید با پرداخت ۱۰ دلار برای یک روز یک موتور بدون دنده را کرایه نموده و در شهر به گردش بپردازید .

سیستم قایق رانی داخلی : مناطق خاصی در شهر با کمک قایق قابل دسترسی هستند که البته برای گردشگران بیشتر از بومیان کارایی خواهد داشت زیرا استفاده از این ابزار بیشتر جنبه تفریحی خواهد داشت.

استفاده از وسایل نقلیه ویژه شهر با تام تاک تاک (tuk-tuk): تاک تاک ها وسایل ویژه ای هستند که امکان جابجای مسافرین در این شهر را با قیمتی پایین و نزدیک به ۱ دلار تأمین می کنند . هر تاک تاک ظرفیت جابجایی نهایتاً ۴ مسافر را خواهد داشت .

استفاده از خودروی شخصی : استفاده از خودروی شخصی برای زمان هایی کمتر از یک هفته چندان به صرفه نخواهد بود و برای اجاره یک خودروی مناسب باید هزینه ای برابر ۴۰ تا ۵۰ دلار را پرداخت کنید که البته این رقم شامل هزینه بهره مندی از راننده انگلیسی زبان نیز هست .

استفاده از دوچرخه : استفاده از دوچرخه در شهر بسیار به صرفه بوده و یک دوچرخه با کیفیت برای یک روز برابر با ۲ دلار هزینه خواهد داشت و به کمک آن می توانید از ترافیک شهری به راحتی پرهیز کنید .

سوغاتی و صنایع دستی شهر سیم ریپ

صنایع دستی این شهر به علت دارا بودن مراکز ویژه برای کشت ابریشم در نوع خود بسیار زیبا و ظریف هستند و هنرمندان محلی پارچه ها و محصولات بافت ویژه ای را برای گردشگران مهیا می کنند که می تواند سختگیرترین سلیقه ها را نیز مجذوب خود کند . در شهر بازارهای فراوانی برای فروش صنایع دستی کامبوجی وجود دارد و یکی از محبوبترین سوغات های شهر تابلوهای نقاشی بر روی ابریشم است که در سطح جهانی شهرت بالایی دارد

امکانات ماساژ حرفه ای در شهر : یکی از مراکز شلوغ و پر از توریست مراکز ماساژ این شهر هستند که در نوع خود دارای جمعی از ماساژورهای حرفه ای هستند و می توان به قیمتی مناسب انواع ماساژ را در این مکان تجربه کرد .

پرچم واژه کامبوج به خط خمر نشان کامبوج نقشه

 

صنایع دستی این شهر به علت دارا بودن مراکز ویژه برای کشت ابریشم در نوع خود بسیار زیبا و ظریف هستند و هنرمندان محلی پارچه ها و محصولات بافت ویژه ای را برای گردشگران مهیا می کنند که می تواند سختگیرترین سلیقه ها را نیز مجذوب خود کند . در شهر بازارهای فراوانی برای فروش صنایع دستی کامبوجی وجود دارد و یکی از محبوبترین سوغات های شهر تابلوهای نقاشی بر روی ابریشم است که در سطح جهانی شهرت بالایی دارد
امکانات ماساژ حرفه ای در شهر : یکی از مراکز شلوغ و پر از توریست مراکز ماساژ این شهر هستند که در نوع خود دارای جمعی از ماساژورهای حرفه ای هستند و می توان به قیمتی مناسب انواع ماساژ را در این مکان تجربه کرد .

سیستم تاکسی رانی : سیستم تاکسی رانی در این شهر تا حدی غیر مرسوم بوده ولی در صورت نیاز می توانید از تاکسی به عنوان یک وسیله نسبتا لوکس برای حمل و نقل داخل شهر بهره مند شوید .
استفاده از موتور سیکلت : سیستم اجاره موتور سیکلت در این شهر بسیاری محبوب و مرسوم است و می توانید با پرداخت ۱۰ دلار برای یک روز یک موتور بدون دنده را کرایه نموده و در شهر به گردش بپردازید .


سیستم قایق رانی داخلی : مناطق خاصی در شهر با کمک قایق قابل دسترسی هستند که البته برای گردشگران بیشتر از بومیان کارایی خواهد داشت زیرا استفاده از این ابزار بیشتر جنبه تفریحی خواهد داشت.
استفاده از وسایل نقلیه ویژه شهر با تام تاک تاک (tuk-tuk): تاک تاک ها وسایل ویژه ای هستند که امکان جابجای مسافرین در این شهر را با قیمتی پایین و نزدیک به ۱ دلار تأمین می کنند . هر تاک تاک ظرفیت جابجایی نهایتاً ۴ مسافر را خواهد داشت .
استفاده از خودروی شخصی : استفاده از خودروی شخصی برای زمان هایی کمتر از یک هفته چندان به صرفه نخواهد بود و برای اجاره یک خودروی مناسب باید هزینه ای برابر ۴۰ تا ۵۰ دلار را پرداخت کنید که البته این رقم شامل هزینه بهره مندی از راننده انگلیسی زبان نیز هست .


استفاده از دوچرخه : استفاده از دوچرخه در شهر بسیار به صرفه بوده و یک دوچرخه با کیفیت برای یک روز برابر با ۲ دلار هزینه خواهد داشت و به کمک آن می توانید از ترافیک شهری به راحتی پرهیز کنید .

رستورانهای ارزان قیمت:

رستوران چوسکا (Chosska) : این رستوران ارزان قیمت تنها غذاهای گیاهی ایتالیایی را عرضه می کند و در میان اهالی شهر بسیار محبوب است .
رستوران کاری والا (Curry Walla): این رستوران بر خلاف نام خود بیشتر غذاهای آمریکایی و آسیایی دارد و با پرداخت رقمی بین ۳ تا ۷ دلار می توانید از یک وعده کامل غذا در رستوران لذت ببرید .
پیتزا اکستیتیک (Ecstatic Pizza) : در این رستوران مدل های مختلف پیتزا در اختیار شما خواهد بود و می توانید از میان ۳ تا ۷ دلار به عنوان هزینه یک پیتزا را برای خود در نظر بگیرید .
رستوران های رده متوسط :
رستوران پدر (Father’s Resturant) : این رستوران به صورت کاملا تخصصی طعم واقعی غذاهای چینی را به شما عرضه می کند و قیمت مناسبی نیز دارد و می توان یک وعده غذا را در این رستوران با هزینه ای بسیار پایین خورد که برای نودل برابر با ۲ دلار بوده و برای غذاهای دیگر کمی بالاتر خواهد بود .
رستوران ماکان ماکان (MakanMakan) : این رستوران نیز از جمله رستورانهای خوش نام شهر است که غذاهای متنوع و مناسبی دارد که می تواند سلایق مختلف گردشگران بین المللی را راضی نگاه دارد .
رستوران ماروم (Marum) : این غذاخوری آشپزخانه اسلامی داشته و در آن تمامی غذاها به صورت صد در صد حلال و با طبخ اسلامی عرضه می شوند . هزینه یک وعده غذا بین ۳ تا ۶ دلار است . این رستوران نام خود را از درخت حیات در فرهنگ شرق دور گرفته است و منوی آن نیز از تنوع بالایی برخوردار است .
رستورانهای گران قیمت –رستوران آها (Aha) : این رستوران بین ساعت های ۱۱ و نیم تا ۲ و نیم بعدازظهر برای ناهار و از ساعت ۶ تا ۱۰ شب برای شام باز بوده و انواع غذاهای بین المللی را به مشتریان خود با سرویسی ویژه ارائه می کند . قیمت یک وعده غذا در این رستوران بین ۷ تا ۱۸ دلار است .
رستوران پیانوی سرخ (The Red Piano) : غذای ویژه و مشهور این رستوران نوع خاصی از مرغ است که با پنیر سرخ شده است و به همین دلیل نیز بسیار در میان اهالی شهر محبوب است ، این رستوران در فیلم مهاجم مقبره (tomb rider) به غذاخوری محبوب آنجلینا جولی هنرپیشه مطرح هالیوودی تبدیل شده بود .
رستوران له آنجلو (L’Angelo): این رستوران گرانترین گزینه برای خوردن غذا در شهر است و برای هر دو نفر نزدیک به ۱۰۰ دلار هزینه خواهد داشت .


غذاهای محلی و محبوب شهر سیم ریپ – کامبوج
غذاهای محبوب و سنتی این شهر شباهت زیادی به غذاهای چینی دارند و بیشتر غذاهای سنتی سیم رپ بر پایه سوپ یا سوپ نودل هستند که به همراه مرغ و گوشت و سبزیجات سرو می شوند و تنها دارای تفاوت های اندک از نظر ادویه جات با نسخه های اصلی هستند . علاوه بر این مهم ترین غذاهای این شهر شامل موارد زیر هستند :
پراهوک (Prahok) : این غذا در حقیقت در آشپزی بیشتر غذاهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد و شامل نوعی سبزیجات تازه و برنج بخارپز در برگ تازه درخت موز است .
بان چیانو (Banhchiao ): این غذای بسیار لذیذ شامل برنج و سبزیجات تازه می باشد .
آموک (Amok ) یک غذای مشهور فرهنگ خمر
می کولا( mi kola ) غذایی شامل نودل سبزیجات
بوک لونگ( Bok l'hong )  شامل پاپایای سبز ، فلفل و گیلاس گوجه ای کوبیده شده در هاون
چارکنیه( Chhar khnyey)مرغ فلفل زده شده ی کامبوجی به همراه ریشه های زنجبیل
پلیه (Pleah) بهترین سالاد قابل سرو به همراه غذای پراهوک
در این شهر دو مدرسه آموزش آشپزی برای گردشگران وجود دارد که می توان در هر یک از آن ها با فرهنگ پخت غذاهای شرق دور آنا و در صورت علاقه حتی دوره آشپزی غربی را نیز تجربه کرد .


نکات امنیتی در شهر سیم ریپ – کامبوج
بیشتر مردم شهر سیم ریپ سعی می کنند زندگی صادقانه و درستی داشته باشند ولی باز هم عده ای از افراد هستند که برای سو استفاده از توریست ها اقدام کرده و سعی می کنند از آن ها دزدی و کلاه برداری کنند . در این شهر دقت کنید تعداد زیادی کیف قاپ و گدا وجود دارند که بسیار راحت جیب شما را خواهند زد بنابراین از آنها دوری کنید و در محیط های شلوغ از دارایی های با ارزش خود محافظت کنید. یکی از روش های مرسوم دزدی در این شهر این است که زنی به ظاهر بسیار فقیر با یک نوزاد به شما نزدیک می شود و درخواست پول می کند ، در صورتی که به این دست افراد پول بدهید کمتر از چند ثانیه با لشکری از کودکان گدا روبه رو خواهید شد که دور شما را شلوغ می کنند و به صورت طبیعی فضای ایده آلی برای کیف قاپی به وجود می آورند .
گاهی اوقات نیز برخی مغازه داران با این دست افراد شریک هستند ، در برخی موارد زن گدا از شما درخواست می کند تا برای کودک او شیر خشک بگیرید و در صورت انجام این کار زن پس از رفتن شما شیر خشک را به مغازه دار باز گردانده و نیمی از سود را از مغازه دار دریافت می کند . همچنین احتیاط کنید که در راه آمدن از فرودگاه به شهر تنها از تاک تاک های استاندارد و دارای مجوز استفاده کنید زیرا در برخی موارد مشاهده شده است که در تاک تاک ها در بین راه اقدام به اخاذی از مسافرین کرده اند .

Amok
Amok Cambodian curry
Kampot pepper crab
Amok
Bok Lhong
Fried Prahok meal
Kuyteav
Mee Kola
Peppered Ginger Chicken
Pleah
Prahok
ព៉ាញ់ឆៅ

 

فستیوال عکاسی آنگکور :

این جشنواره به صورت سالانه برگزار می شود و عکاسان در سطح بین المللی به رقابت پرداخته و هنر خود را به معرض نمایش می گزارند . این فستیوال ۷ روزه ادامه خواهد داشت و در طول آن کارگاهی برای آموزش افراد علاقه مند به عکاسی نیز برقرار است .


جشنواره آب :

این جشنواره منحصر به فردترین رخداد شهر است زیرا در آخرین ماه کامل ماه اکتبر به مدت سه روز تقریبا تمام شهر غرق در جشن خواهند شد ولی این جشن تنها منحصر به آب بازی نیست و در طی آن انواع مراسم ویژه و جشن برگزار می شود ، علت اصلی این رخداد زنده نگاه داشتن یاد افرادی است که در جنگ های تاریخی پیش از شکل گیری این شهر در رودخانه آن کشته شده اند .
جشنواره سالانه خیابانی عروسک ها : این جشنواره از سال ۱۹۹۲ شروع شده است و در طول آن در خیابان ها شاهد عروسک گردانی های بسیار زیبایی خواهیم بود .

روستای شناور:
 در پانزده کیلومتری سیم ریپ بر روی دریاچه تونل ساپ می باشد و گردش با قایق بر آن بکی از لذت بخش ترین لحظات را برای شما رقم خواهد زد. روستا بصورت شناور بر روی آب می باشد و مردم در روز ماهیگیری و کارهای روزمره پرداخته و در شب روستا در سکوت کامل به سر می برد. رستورانهای شناور و ایستگاههای توریستی و مناظر طبیعی اطراف جذابیت خاصی را به این روستا بخشیده که سالانه بازدید کننده زیادی را به خود جذب کرده است.


آنگکور وات:
یکی از عجایب دنیای معماری و بزرگترین بنای مذهبی جهان می باشد.  معبد آنگکور وات با معماری اصیل خمری در قرن 12 ساخته شده است و از جمله میراث جمانی یونسکو از سال 1992 به شمار می آید که در سه طبقه ساخته شده است که طبقه فوقانی ملقب به بهشت می باشد و دارای اسرار تاریخی خود است که به مقصد اول گردشگران به عنوان سمبل کامبوج در این سرزمین مشهور شده است و بهمین خاطر بر روی نقشه ی این کشور آمده است.


معبد بایون:
این معبد مشهور بادکوراسیون زیبا در اواخر قرن 12 و اواخر قرن 13 به عنوان معبد رسمی و حکومتی (هدیه داده شده به شیوا، خدای هندوها) شناخته شده است. پرستشگاه بایون شامل 54 برج می باشد که در حدود 200 صورت خندان در آن طراحی و ساخته شده است. هر کدام از صورت های خندان نمادهای هستند از روایت های محلی که بازگو کننده باورهای قدیمی مردمان خمری می باشد. این بنا از راهرو های پیچ درپیچ با برج های شگفت انگیز از قطعات برش خورده سنگ های ماسه ای تشکیل شده که با معماری قوی و با ظرافت دقیق کنار هم  قرار گرفته شده و نمای زیبایی ایجاد کرده اند. این معبد همچنین  به عنوان دو مجموعه نقش برجسته که در حال حاضر بیانگر یک ترکیب غیر معمول از صحنه های اساطیری، تاریخی و همچنین پیش پا افتاده شناخته شده است.


معبد تاپروم:
این بنا به دستور شاه خمر جایاوارمن هفتم به عنوان یک صومعه و دانشگاه بودایی ساخته شده است.معنای لغوی این نام، " بدن رابچرخان" می باشد. این مساله بازتابی از افکار مردم می باشد که معتقدند جنازه ها ی سربرآورده درین معبد به همراه خاکسترهای سوزانده شده ی بدن طی تشریفاتی مذهبی درجهات مختلف چرخانده می شوند. از نظر ترکیب نور و روشنایی و تجمع درختان سر به فلک کشیده در خرابه ها و جنگلی که این بنا را احاطه کرده است این مکان به یکی از محبوبترین و پربازدید کننده ترین بناهای آنگکور در سیم ریپ تبدیل کرده است. در سال 1992 بنای تا پروم به ثبت میراث جهانی رسیده است.
سایت آنگکور : این موزه هر روز از ۸ تا ۶ و نیم عصر باز بوده در آن می توان به مجموعه بسیار متفاوتی از آثار تاریخی دست یافت ، بیش از ۱۰۰۰ اثر تخصصی در زمینه فرهنگ بودایی در این موزه قرار دارند که به آن ارزش ویژه ای بخشیده اند . قیمت بلیت این موزه برابر با ۱۲ دلار است .
کشت گاه ابریشم آنگکور : دیدن کشت گاه ابریشم در این شهر در نوع خود یکی از برنامه های اصلی هر گردشگرعت خواهد بود زیرا با رفتن به این محل تجربه ای بی نظیر و متفاوت را شاهد خواهید بود . این کشت گاه ها از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر فعال هستند و در آنها می توانید تمام مراحل تولید ابریشم را مشاهده کنید .


دروازه ی جنوبی سایت آنگکور:
دروازه ی جنوبی آنگکور توم آخرین و بادوام ترین پایتخت امپراطوری خمر است که در اواخر قرن بیستم توسط جایاوارمان هفتم تاسیس شد که محوطه ی نه کیلومترمربعی را که شامل چندین مقبره از زمان های دورترو همچنین سازه های همان زمان را شامل می شود. یکی از نوشته های اکتشافی ازین محل اشاره دارد به جایاوارمان به عنوان داماد و شهر به عنوان عروس.  


منطقه قصر سلطنتی و فیم آناکاس:
این معبد هندو که در اواخر قرن ده ساخته شده است متشکل از سه ردیف معبد نی باشد که در راس آن یک برج بوده است در حالی که برردی سکوی آن مجموعه هایی هنری موجود است.


تراس لپر شاه:
این تراس در شمال غرب منطقه ی سلطنتی واقع شده است. دلیل نامکذاری این مجسمه، رنگ پریدگی و خزه هایی بود که بر آن رشد کرده بود و یادآور انسان جزامی بود و یا به این دلیل که شبیه یکی از پادشاهان آنگکور شده بود که بر اساس افسانه ها مبتلا به بیماری جزام بود.


معبد پریه خان:
یکی از معابد آنگکور ( ساخته شده در قررن دوازدهم) می باشد که در زبان خمر به معنای شمشیر سلطنتی است. اینجا مرکز ارگانهای اصلی حکومتی با بیش از صد هزار صاحب منسب و خدمه بوده است. این معبد از جهت معماری مسطح و دارای مستطیل های در اطراف بعنوان گالری. درخت هایی انبوه و باقی گیاهان سبز، این مجموعه را در برگرفته اند.  


معابد شهر :

این شهر دارای معابد بسیار زیادی است که بیشتر آن ها براساس فرهنگ بودایی ساخته شده اند و به خوبی آینه ای از تاریخ ۵۰۰ ساله شهر هستند . مهمترین معابد شهر این فهرست هستند :
•    WatProhmRath
•    WatPreahEnkosa
•    WatPreahEnkosei
•    Wat Po Lanka
•    Wat Bo
•    WatDamnak
•    WatKaeraram

بارهای مشهور:
بار آنگکور وات یکی از اولین بارهای این شهر است. یک بار بسیار سرزنده که نقاشی های توریست ها آن را جذاب تر هم نموده و بسیار مشهور شده ست. در اینجا مجموعه ای از نوشیدنی ها، میز بازی با قیمت های مناسب از ساعت پنج عصر در خیابان پاب در اختیار شما خواهد بود.  
بار آسانا:
این بار با سازه ای چوبی به سبک سنتی خمری بسیار متفاوت است و در ابتدا هیچ شباهتی به یک بار ندارد اما کافیست وارد آن شوید.شما می توانید برروی مبلمان بسیار راحت ان استراحت و احساس کنید در خانه ی یک کامبوجی در زمان های قدیم هستید.از شما با آبجو، شراب، کوکتیل، غذاهای خانگی سنتی، فینگرفود و بشقاب های متنوع غذایی از ساعت یازده صبح تا دو بامداد پذیرایی خواهد شد.
بار ایکس روف تاپ:
موسیقی هیپ هاپ، رپ، راک  و نوشیدنی هایی نظیر مشروبات، کوکتیل، اسپیریت، شراب و آبجو، تعدادی انواع غذا، دو میز بیلیارد و یک درام مختص مشتری ها چیزهایی هستند که می  توانید در این بار از ساعت چهار غصر تا طلوع آفتاب پیدا کنید.
بار این تاچ:
یک بار متفاوت  از ساعت ده صبح تا یک بامداد در خیابان پاب، که موزیک زنده توسط یک گروه جاز فیلیپینی ارائه می دهد. موزیک از ساعت هشتونیم شب شروع می شود و ازا همین زمان است که بار با ورود توریست های آسیاییی شلوغ می شود. در اینجا تای و غذاهای کامبوجی سرو می شود.  آبجوی پلنگ و دیگر انواع مشروبات اینجا سرو می شود.
بار آیلند و بار بریک هاوس:
هردوی این بارها در بازار شبانه ی آنگکور واقع شده است که هردو از ساعت چهار تا نیمه شب، منوی کاملی از انواع مشروبات را دارند که توریست های زیادی را به خود جذب می کنند. غذاهای ژاپنی، خمری و آمریکایی سرو می شود که از ساعت چهار تا ده بعدازظهر، پنجاه درصد تخفیف بر کوکتیل هاو هفتادوپنج درصد برروی آبجوها ارائه می دهد.
رستوران بار وارهاوس:
ساختمانی دوطبقه که از نه صبح تا سه نیمه شب پذیرای مهمانان خود با لیست کاملی از نوشیدنی ها، غذاهای آسیایی و غربی، موزیک راک و بلوز ، اینترنت رایگان می باشد. طبقه دوم آن منظره ی زیباییی بسمت منطقه ی بازار قدیمی دارد.
مراکز خرید شهر سیم ریپ – کامبوج

بازار شبانه ی آنگکور:
یکی از دلایل بازدید از آنگکور همین بازار مملو از صنایع دستی ست که در نوع خود در کامبوج بی نظیر است که در سال 2007 تاسیس شد. این بازار در راستای حفظ فرهنگ و سنت های  این سرزمین و کاهش فقر می باشد.در این نزدیکی یک بازار دیگر به همین سبک و با همین اجناس وچوددارد که دومین بازار بزرگ شبانه محسوبب می شود و در بلوار سیواتا واقع شده است.

بازار لوکی مال:
جدیدترین، بزرگتربن و بهترین بازار همینجاست بهمراه رستوران و سوپرمارکت لوکی برگرکه آخرهفته ها و عصرها بسیار شلوغ می شود.
مرکز تجاری انگکور : این پاساژ یک مرکز خرید سنتی به سبک کامبوجی است که در سیم ریپ بسیار محبوب و مشهور است و می تواند در آن به تنوع بالایی از اجناس دست یافت و البته باید یادآور شوم که تخفیف در این فروشگاه به هیچ عنوان معنی ندارد .
بازار مرکزی : در این مرکز می توانید به برندهای مختلف و بین المللی پوشاک دسترسی پیدا کنید و البته تمامی موارد یاد شده با قیمت هایی پایین و شگفت انگیز عرضه می شوند که این مرکز خرید را به گزینه مطلوبی برای خرید تبدیل کرده است .
بازار ساخت کامبوج : این بازار یک بازار عرضه محصولات محلی است که تنها تولیدات داخلی کامبوج را عرضه می کند و در نخستین شنبه هر ماه می توانید شاهد برگزاری این بازار منحصر به فرد باشید .
بازار پسار چاس : این بازار به نوعی همه چیز فروشی است و مکانی مناسب برای خرید سوغات به حساب می آید و می توان از آن برای خرید موارد مختلفی استفاده کرد .
مرکز خرید آی وان : این مرکز خرید به عنوان ارزان ترین مرکز برای خرید محصولات اپل محسوب می شود زیرا فاقد افزونه های مالیاتی است می توان با قیمتی بسیار خوب محصولاتی مانند آیفون و آیپد را در این محل خریداری نمود.
مرکز فروش کتاب دیز بوک : این فروشگاه مرکز کتاب شهر است و می توان در آن کتاب های بسیار منحصر به فردی را خریداری نمود و از کتاب های جیبی تا کتب لوکس را به راحتی در دسترس داشت.