Tuesday , 20 August 2019
  • :
  • :

پوتراجایا

پوتراجایا یک شهر برنامه‌ریزی شده واقع در جنوب کوالالامپورو پایتخت اداری کشور مالزی است.
چندین اداره دولتی از شهر متراکم و شلوغ کوالالامپور که بزرگترین شهر کشور است، به این شهر منتقل شدند. با این وجود، کوالالامپور همچنان به‌عنوان پایتخت ملی و قانونی مالزی به شمار می‌رود. پوتراجایا همانند کوالالامپور و جزیرهٔ لابوان، یک ناحیهٔ فدرال است.
نام پوتراجایا پس از اولین نخست وزیر مالزی، تونکو عبدالرحمان پوتراو از روی نام او بر این شهر گذاشته شد. در زبان مالایی، واژهٔ «پوترا» که از سانسکریت ریشه گرفته، به معنی پادشاه و «جایا» به معنی عالی‌مقام یا پیروزمند است.
از زمان بنیان تا به امروز این شهر نوین همچنان دستخوش پیشرفت همه‌جانبه و گسترده بوده است. توسعه شهر در سال ۱۹۹۷ در پی بحران اقتصادی کشورهای جنوب شرقی آسیا دچار وقفه شد.

جغرافیا
شهر به طور کامل از روی نقشه از پیش طراحی‌شده و نامتناسب با جمعیت کنونی‌اش ساخته شد، با پل‌های بسیاری که دریاچه مصنوعی پوتراجایارا در برگرفته‌اند.
بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ جمعیت پوتراجایا برابر با ۵۰٬۰۰۰ نفر بوده است. اگرچه مالزی یک کشور چندقومی با مالایی‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، گروه‌های اوراسیاییاست، اما معماری پوتراجایا تا حد زیادی به سبک عربی مدرن نزدیک است.

پیشینه
ایده تأسیس پایتخت اداری جدید به‌عنوان جایگزین کوالالامپور، در اواخر سال ۱۹۸۰و در زمان حاکمیت ماهاتیر محمد چهارمین نخست وزیر مالزی شکل گرفت.
هدف از این کار، کاستن از تراکم کوالالامپور و فراهم کردن زمینه‌های ادامه توسعه این شهر به عنوان مرکز تجاری و مالی کشور بود. پوتراجایا در ۱۹اکتبر۱۹۹۵بنیان نهاده شد و به عنوان سومین منطقه فدرال مالزی پس از کوالالامپور و لابوان معرفی شد.

مسجد پوترا
مسجد پوترا با گنبدی صورتی از گرانیت های قرمز رنگ ساخته شده است و می تواند 15,000 نمازگزار را به طور یکجا در خود جای دهد. دیوار زیرزمین این مسجد به دیوار مسجد حسن شاه در کازابلانکا، مراکش، شباهت دارد.
این مسجد از سه محوطه اصلی تشکیل شده است: سالن نماز، صحن، و مراکز و اتاق های آموزشی. سالن نماز ساده و با شکوه است و 12 ستون آن را نگه داشته اند. بالاترین نقطه در پایین گنبد 250 متر بالای سطح زمین است.
صحن با چندین آب نما تزئین و با ستون هایی حاشیه گذاری شده است؛ در نتیجه فضای بزرگ اما صمیمی و زیبایی را برای عبادت بوجود آورده است.
مناره شگفت آور آن تحت تاثیر طراحی مسجد شیخ عمر در بغداد ساخته شده است. این مناره با ارتفاع 116 متر، یکی از بلندترین مناره های این منطقه به شمار می رود که پنج ردیف دارد که نماینده پنج رکن اصلی اسلام هستند.


کشتی تفریحی پوتراجایا
دریاچه پوتراجایا در قلب این شهر اداری واقع شده است و بازدیدکنندگان می توانند در این دریاچه کشتی تفریحی سوار شوند.
شما می توانید از داخل کشتی تفریحی مناظر خیره کننده اطراف این منطقه، از جمله مسجد پوتراجایا، پل پوتراجایا و چندین ساختمان اداری و دولتی را تماشا کنید. بازدیدکنندگان می توانند یک قایق تفریحی مسافربری شوند؛ این یک تفریح عالی در روز یا حتی در شب است
قایق تفریحی مجهز به سیستم تهویه هوا به راحتی 76 نفر را در خود جای می دهد، و بازدیدکنندگان می توانند مناظر زیبای پوتراجایا را از پنجره های شیشه ای سراسر قایق تماشا کنند. قایق های رو باز (پراهو) که برای گروه های کوچکی از مسافران استفاده می شوند، نیز در دسترس شما هستند.


قصر عدالت
ایستانا کهاکیمان یا قصر عدالت یک ساختمان با شکوه است و اداره قضایی و دادگاه ها در آن واقع شده اند. این مجتمع از یک ساختمان 5 طبقه قوه قضاییه و دو ساختمان دو طبقه تشکیل شده است که دادگاه ها و دفاتر در آن قرار دارند. از آنجا که این محدوده حیاط بزرگی دارد، اغلب به عنوان محل برگزاری مناسبت های ملی از قبیل جشنواره رنگ های مالزی و سایر مناسبت ها استفاده می شود.
این محوطه مناره های گنبدی شکل بسیار زیبا دارد که از لحاظ فاصله کانونی، محل بی نظیری برای گرفتن عکس در فضای آزاد است.


پردانا پوترا
پوترا پردانا مجتمع اداره نخست وزیر است که چندین ساختمان و سازمان اداری دارد.
این مجتمع روی تپه اصلی در پوتراجایا قرار دارد که در سال 1997 ساخته شده است. ساختمان های مجتمع تحت تاثیر معماری مالایی، اسلامی و اروپایی بنا شده اند در نتیجه نمای منحصر به فردی دارند. این ساختمان با گنبد سبز رنگ و ساختمان های به رنگ خاک رس، تمثیلی از پوتراجایا است.
به غیر از مجتمع های دولتی، مسجد پوترا، داتاران پوترا، و پیاده روی پردانا نیز در این محل وجود دارند.


پل پوترا  
این پل سیمانی 435 متری مهمترین پل در پوتراجایا به شمار می رود و در حالیکه سطح بالایی پل بخشی از بلوار، خیابان اصلی در پایتخت، را تشکیل می دهد، Government Precinct (محدوده دولت) را به Mixed Development Precinct (محدوده مختلط توسعه) وصل می کند.
این پل سه ردیفه از معماری اسلامی پل معروف خاجو در اصفهان، ایران الهام گرفته است. جاذبه های بی نظیر این محل عبارتند از اسکله هایی از نوع مناره، همراه با عرشه های رصد که بر دریاچه پوتراجایا مشرف هستند. این پل منحصر به فرد به پیاده روها، وسایل نقلیه و یک مونوریل دسترسی دارد و اسکله اش نیز به یک غذاخوری زیبا و محلی برای لنگرانداختن قایق ها می رسد.


بوستان گیاه شناسی (تامان بوتانی)
این بوستان بزرگترین بوستان گیاه شناسی در مالزی است و مساحت آن بیش از 92 هکتار است. این پارک به سه بخش تقسیم شده است - گل ها، گیاهان زینتی و اهداف حفاظتی/پژوهشی. اخیرا این بوستان به زیستگاه بیش از 700 گونه گل، گیاهان محلی و گیاهان مناطق آسیا-اقیانوسیه و آفریقا تبدیل شده است.
این ناحیه بدلیل وجود مجموعه چند منظوره اش، یک مرکز پژوهشی نیز به شمار می رود. دیدن مجموعه عظیم و شگفت آوری از گل ها برای کودکان دلپذیر خواهد بود، و کارشناسان آموزشی نیز می توانند گونه های مختلفی از گیاهان را در مرکز پژوهشی مشاهده کنند.
برای بازدیدکنندگانی که می خواهند از این بوستان گیاه شناسی لذت بیشتری ببرند، یک مرکز ترجمه برای بازدیدکنندگان (VIC)، مسیر گردشگری، تپه نخل، باغ های خورشید و گیاهان وجود دارد. برخی از مجموعه های زیبا را از فروشگاه های بی نظیر این بوستان که سوغاتی های سازگار با محیط زیست ارائه می دهند، خریداری کنید و با خود به خانه ببرید.


پارک تالاب
تالاب های پوتراجایا نیز اولین تالاب دست ساز در مالزی هستند. پارک تالاب از پارک تالاب (138 هکتار) و نواحی تالابی (1977 هکتار) تشکیل شده است.  این تالاب یک برج مراقبت 18 متری، خزانه گیاهی، مسیرهای پیاده روی در طبیعت، حوضچه فلامینگو، نواحی مخصوص پیک نیک و نیز جاذبه های جالب دیگری دارد.
بازدیدکنندگان می توانند درباره حفاظت از این تالاب و اهمیت آن در اکوسیستم پوتراجایا اطلاعاتی کسب کنند.


دریاچه ی پوتراجایا
این یک دریاچه ی مصنوعی در مرکز شهر پوتراجایا می باشد. هدف ساخت آن ایجاد یک سیستم خنک کننده ی طبیعی در شهر ، ماهیگیری، ورزشهای آبی، حمل و نقل دریایی و زیبایی شهر بوده است.