Thursday , 19 September 2019
  • :
  • :

نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده‌است دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده‌استحدود ۸% جمعیت ترکیه از نژاد ترک و ۱۷% از نژاد کرد هستند. ۳% جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، گرجی، ارمنی، عرب، یهودی و … در ترکیه زندگی می کنند.

موسيقي در تركيه از تركيبي از موسيقي محلي آسياي مركزي، غربي، كلاسيك ايراني، اروپاي مدرن و پاپ آمريكايي تشكيل شده است. در حال حاضر موسيقي پاپ در تركيه طرفداران زيادي دارد و مردم اين كشور كمتر به موسيقي سنتي علاقه نشان مي‌دهند.

نتخاب غذا در رستوران‌های آنکارا خیلی سخت نیست و کم پیش می‌آید ذائقه‌ی ایرانی خوراک‌های ترکی را نپسندد. اسکندرکباب، سیرابی و کوفته به همراه ماست‌ و سس‌های تند از غذاهای پرطرفدار ترکیه هستند و برای دسر هم می‌شود باقلوا یا کادیف سفارش داد که با چای و قهوه سرو می‌شوند.

غذاهی سنتی آنکارا

آنکارا آب و هوای قاره‌ای دارد؛ زمستان‌هایش به خاطر ارتفاع از سطح دریا، سرد و پربرف‌اند و تابستان‌هایش گرم و خشک، اما البته تابستان آنکارا از سایر شهرهای ساحلی ترکیه مطبوع‌تر است. شب‌های تابستانی، گاهی خنک هم می‌شود، آن‌قدری که بد نیست ژاکتی به همراه داشته باشید. باران بیشتر در بهار و پاییز می‌بارد، اما معمولاً مقدارش زیاد نیست و نباید نگران خیس شدن بشوید. آنکارا را بهتر است ماه‌های مه (اردیبهشت)، ژوییه (خرداد)، و از سپتامبر تا نیمه‌ی اکتبر (از اواسط شهریور تا اواخر مهر) دید.

بهترین زمان سفر به آنکارا

معبد آگوستوس و روم آنکارا
بعد از فتح آناتولی مرکزی توسط امپراتوری روم ، در قرن قبل از میلاد ساخته و آنکی رانوم نیز نامیده می شود. در قرن دوم ، رومی ها آن را گسترش دادند و در قرن پنجم توسط بیزانسی ها  به کلیسا تبدیل شد. این مکان در ناحیه یولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار گرفته است

تئاتر رومی آنکارا
در سال 1982 کشف و حفاری آن از سال 1983 آغاز شد. ساخت این مکان به قرن دوم بعد از میلاد بر می گردد. مجسمه های رومی که در اینجا پیدا شده اند ، در موزه تمدن آناتولی در معرض نمایش قرار گرفته اند و بخش جایگاه تماشاچیان هنوز در دست حفاری است

قلعه آنکارا
نماد شهر آنکارا است و بر روی تپه ای به ارتفاع 978 متر در منطقه یولوس ، بنا شده. احتمالا این مرکز در دوران هیتایتی ها به دستور میداس پادشاه آنکارا ، به عنوان پادگان ساخته شد ؛ سپس گلاتین ها و بعدها رومی ها آن را تکمیل کردندو گسترش دادند. امروزه یکی از مکان های دیدنی و تاریخی آنکارا محسوب می شود

موزه فرهنگ روبروی خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد. در این موزه مجموعه نفیس از صنایع دستی مربوط به فرهنگ عامه و آثار مربوط به مساجد دوران دوران سلجوقی و عثمانی به نمایش گذاشته شده است. این موزه هر روز غیر از دوشنبه ها باز است.
 
موزه هوانوردی در آنکارا
موزه هوانوردی در منطقه اتیمسگوت قرار گرفته که در آن مدلهای کوچک و بزرگ هواپیما ها و همینطور عکس های هوایی به نمایش گذاشته شده است. این موزه همه روزه غیر از روزهای دوشنبه و سه شنبه باز است.

موزه نقاشی در آنکارا
موزه نقاشی و مجسمه سازی در نزدیکی موزه فرهنگ قرار دارد که مجموعه غنی از هنر ترک متعلق به اواخر قرن 19 تا به امروز را در خود جای می دهد. در این موزه همچنین گالری هایی برای نمایش آثار مهمان وجود دارد. موزه نقاشی همه روزه غیر از روزهای دوشنبه باز است.


موزه رادیو و تلویزیون ترکیه در آنکارا
آثار و ادوات مربوط به دوران آغازین فعالیت رادیو در ترکیه از جمله گرامافون ها و رادیو های قدیمی  به نمایش گذاشته شده است. این موزه در ساختمان مرکزی هیات مدیره رادیو و تلویزیون ترکیه در منطقه اورن واقع شده است. موزه رادیو و تلویزیون روزهای دوشنبه ، چهارشنبه و جمعه از 11 صبح تا ساعت 15 باز است.

 

مراکز دیدنی آنکارا

منطقه تونالی هیلمی کادسی Tunali Hilmi Caddesi      :
از مدرن ترین مکان های خرید و مکانی مناسب برای قدم زدن در آنکارا می باشد . این مکان به خاطر مغازه های شیک , فروشگاه های لوازم موسیقی , کافه تریا ها , پاساژها و سینماهایش معروف است .

منطقه سیکریکسیلار یوکوسو ( Çıkrıkçılar Yokuşu ) : در نزدیکی منطقه یولوس قرار دارد و منطقه بسیار قدیمی و معروف در زمینه فروش عتیقه جات است . در این مکان , تعداد زیادی دلال عتیقه و مسگر وجود دارد .

منطقه یولوس ( Ulus ) : منطقه خرید قدیمی است . در سرتاسر خیابان های باریک این منطقه , مغازه هایی را می بینید که لوازم مختلف می فروشند . در خیابان های دیگر این منطقه , مغازه لباس فروشی با قیمت متوسط وجود دارد .


منطقه خرید کیزیلای ( Kızılay ) : از نواحی خرید شلوغ آنکارا است و در مرکز شهر واقع شده است . این منطقه فروشگاه ها و مغازه های زیادی با اجناس متنوع دارد.

مرکز خرید گالریا ( Galleria ) : در کناره غربی شهر بنا شده است و بیست هزار مترمربع مساحت دارد و در اکتبر 1995 به عنوان مرکزی تجاری افتتاح ش

مرکز خرید آرکادیوم ( Arkadium ) :  مجموعه 36590 متر مربع است . این مرکز چندین رستوران ع کافه تریا , سینما وسالن بولینگ دارد .

مرکز خرید پانورا ( Panora ) : این مرکز خرید را شرکت معماری آنکوگلو ( Oncuoglu ) به سبک ترکی طراحی کرده و در سال 2008 افتتاح شده است . در برج پانورا مرکز خرید و مجتمع مسکونی قرار دارد . مساحت این مرکز خرید حدود 40 هزار متر مربع است .
مرکز خرید کاروم ( Karum ): این مرکز تجاری با 62 هزار مترمربع زیربنا , 9 طبقه دارد ؛ 3 طبقه همکف , اول , دوم , مرکز خرید و 4 طبقه فوقانی آن , اداری می باشد و دو طبقه  زیرزمین , پارکینگ ماشین است . این مرکز خرید طی سالهای 1986 تا 1991 ساخته شده است .

مراکز خرید آنکارامراکز خرید آنکارا

استان آنکارا در شرق فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع 850 متری از سطح در یا قرار دارد این استان استپی حاصلخیز است که اکثر زمین های آن زیر کشت گندم قرار گرفته و نواحی شمال شرقی آن پوشیده از جنگل است. استان آنکارا از شمال با استان های چانکیری و بولو از غرب با استان اسکی شهیر و از شرق با استان کر شهیر هم مرز است. تاریخ این منطقه به عصر برنز و تمدن هایتی ها بر میگردد که ابتدا در هزاره دوم قبل از میلاد هیتیت ها در قرن دهم قبل از میلاد فرنگی ها و سپس لیدیا ای ها و فارسها بر آن حاکم شدند. بعد از فارسها غلاطیه ای ها بر آنکارا تسلط یافتند و اقوام سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد شهر آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. نام آنکارا در زمان حاکمیت این قوم انکیرا به معنی لنگر بود که یکی از قدیمی ترین کلمات در زبان سلتی های دریا دوست به شمار می آمد. این شهر سپس به دست رومی ها و حکام روم شرقی افتاد. سلطان آلپ ارسلان سلجوقی بعد از فتح مالازگیرت در تاریخ  1071 میلادی آناتولی را برای سکونت اقوام ترک انتخاب کرد و در سال 1073 آنکارا را که موقعیت مهم نظامی و منابع طبیعی فراوان داشت ، به تسخیر خود در آورد. این شهر در زمان تسلط رومی ها مرکز مهم فرهنگی ، بازرگانی و هنری به شمار آمده و در زمان عثمانی ها نیز به مرکز مهم بازرگانی در مسیر کاروانهای سفر کرده از ناحیه شرق تبدیل شد. اوایل قرن نوزدهم از اهمیت این استان کاسته شد. اما بعد از انتخاب آنکارا به عنوان مقر اصلی اداره جنگ آزادی بخش توسط مصطفی کمال آتاتورک رهبر ترکیه نوین این شهر به یکی از مراکز مهم تبدیل شد. با توجه به نقش مهم آنکارا در جنگ آزادی بخش و موقعیت استراتژیک این شهر آنکارا در تاریخ 13 اکتبر 1923 به عنوان پایتخت جمهوری جدید ترکیه معرفی گردید.

آنکارا که قبلأ آنقورا (Angora) نامیده می شد. پایتخت ترکیه , مرکز استان آنکارا و دومین شهر بزرگ این کشور , بعد از استانبول است. در دهه 1920 پس از اعلام جمهوری , این شهر به عنوان مقر حکومت انتخاب و به مکانی مهم برای سیاستمدارن , مجریان و کارکنان دولت تبدیل شد.
مساحت شهر حدود 2516 کیلومتر مربع است و در دشتی در قلب فلات آناتولی و در غرب ترکیه مرکزی قرارگرفته است. همچنین این شهر در 450 کیلومتری جنوب
شرقی استانبول قرار دارد ؛ بنابراین برای رسیدن به استانبول و اروپا از ایران معمولأ باید از آنکارا گذشت.
آنکارا در یکی از خشک ترین مناطق ترکیه  قرار دارد وبه جز مناطق جنگلی واقع در محدوده جنوبی آن , بخش اعظم آن با پوشش گیاهی نواحی استپ احاطه شده
است ؛ با این حال این شهر منطقه ای سرسبز به شمار می آید.

 

معرفی انکارا

آب وهواي آنكارا مانند بيشتر شهرهاي تركيه است.به عبارت ديگر درتابستان گرم ودر زمستان سرد وبرفي است.اين شهر درميان چهار کوه واقع شده است كه كراي گودي درجنوب،ادريس درشرق،ايلماداغ در شمال و چال درجنوب شرقي قرار دارند.درميان قسمت  جنوب شرقي سه رودخانه درجريان است.دماي هواي آنكارا درمركز منطقه فلات تركيه ازميانگين صفردرجه سانتيگراد درماه ژانويه به ميانگين 23درجه سانتيگراد درماه ژوئيه تغييرمي يابد
آنکارا آب و هوایی قاره ای , با زمستانهای سرد و برفی وتابستان های خشک وگرم دارد.بیشترین میزان بارندگی آن در طول دو فصل بهار و پاییز است.
 به علت ارتفاع زیاداین شهر وتابستانهای خشک در فصل تابستان روزها گرم و شبها هوا خنک و میزان بارش به طور کلی کم است ؛
مانند اغلب شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران مشهد و تبریز