Friday , 23 August 2019
  • :
  • :

خانه تكاني و غبارروبي مساجد از جمله رسوم قديمي مردم كاشان در آستانه حلول ماه رمضان است كه با آداب خاصي انجام مي‌گيرد. 
قبل از آمدن ماه رمضان زنهاي خانه دار اقدام به تهيه انواع ترشيجات و مرباجات مي‌كنند تا در مواقع افطار و سحري از آن استفاده كنند. 
در گذشته رسم بوده كه زنهاي خانه دار نان تازه مي‌پختند، ولي اكنون ديگر پخت نان تنوري در منازل مرسوم نيست. 
كاشاني‌ها به علت داشتن صبغه مذهبي براي ماه رمضان همچون ساير ايام و مناسبتهاي مذهبي قداست خاصي قايل هستند، به طوري كه كمتر جشن و سروري را در اين ماه برگزار مي‌كنند، چرا كه بر اين اعتقاد هستند، ماه رمضان ، ماه دعا و نيايش و نزديكي به خداست. 

مردم کاشان مانند همه مردم ایران از آغاز ماه محرم شروع به برپایی خیمه و تکیه برای عزاداری امام سوم شیعیان می‌کنند.
درست مانند هر شهر از شهرهای ایران، مردم کاشان نیز برای مراسم مربوط به ماه محرم و به خصوص عاشورا و تاسوعا علاوه بر مراسم کلی، از یک سری آیین های بومی نیز استفاده می‌کنند.

بازار بزرگ صفویه - مجتمع تجاری سبز - مجتمع تجاری سفید - مجتمع تجاری شفق

از جمله غذاهای سنتی کاشان میتوان به گوشت لوبیا، شفته(قیمه ریزه)، کوفته چغندر و گوشت کلم اشاره کرد.

بدون شک هر گاه سخن از قالی، مخمل و گلاب به میان می آید بلا فاصله نام کاشان در ذهن ها تداعی می شود زیرا از قدیم الایام تاکنون ،شهر تاریخی کاشان از مراکز عمده تولید و بافت قالی و انواع پارچه های ابریشیمی مانند زربفت (زری ) نقره بافت، مخمل ، حریر، اطلس و دیبا بوده است . صنعت کاشی سازی ، حتی نام خود را از کاشان گرفته است در اکثر مساجد کشور ، زیلوهای بافت کاشان گسترده شده است. کاشان همواره یکی از معروفترین شهر های کشور در زمینه صنایع دستی و هنرهای سنتی بوده است. صنایع نساجی ، کاشی سازی ،مسگری ظروف بدل چینی ، سفال و سرامیک و نگارگری این شهر معرفیت جهانی دارد . در حال حاضر نیز کارگاههای سنتی شعر بافی، قالی بافی، زیلو بافی، مخمل بافی، زری بافی ، سفالگری در کاشان فعال و مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارند .

 

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت های مرتفع آن سردسیر است دامنه های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می باشد. آب قریه های کوهستانی از چشمه و قنات و آب قریه های جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می باشد.

خانه طباطبایی ها-باغ وکاخ تاریخی فینارامگاه سهراب سپهری-خانه بروجردی

کاشان شهری تاریخی است که مرکز شهرستان و فرمانداری ویژهٔ کاشان است که بخشی از استان اصفهان محسوب می شود. این شهر در مرکزایران در ۲۲۰ کیلومتری جنوب پایتخت و ۲۰۰ کیلومتری مرکز استان واقع است.

در مورد ریشه نام شهر کاشان مانند بسیاری از نامهای دیگر اختلاف نظر وجود دارد. گروهی کاشان را برگرفته از «کی آشیان» به معنای جایگاه حاکمان میدانند و گروهی دیگر لغت کاشان را به معنی خانههای تابستانی که با چوب و نی ساخته میشوند، دانستهاند. بر اساس نظر دیگری کاشان تحریفشدهٔ «کاسیان» و به معنای محل اسکان اقوام کاسی بوده است. در گفتههای دیگر ساخت کاشی مرغوب در این منطقه را دلیل نامگذاری شهر به نام کاشیان میدانند که به کاشان تحریف شده است.