Friday , 23 August 2019
  • :
  • :

اکثریت قریب به اتفاق مردم در سراسر ترکیه و در استانبول، مسلمان، و به طور خاص اعضای شاخه سنی هستند. بسیاری از سنی‌ها به دنبال مکتب حنفی از تفکر اسلامی، اگر چه حدود ۱۰ درصد از اهل سنت از شاخه شافعی پیروی می‌کنند.. بزرگترین مذهب غیر سنی مسلمان ترکیه علوییون ترکیه با بیش از ۴،۵ میلیون نفر جمعیت در ترکیه هستند که یک سوم از همه علوییون ترک در استانبول زندگی می‌کنند.

فرهنگ ومذهب استانبول

Aloran Cafe & Restaurant

Siva Cafe Restaurant

KumSaati Jazz Blues

Aheste Restaurant Galata

 

رستوران های معروف استانبول

دو ماه آخر بهار و دو ماه اول پاییز، بهترین وقت سفر به استانبول است. البته تابستان‌ها که هوای شهر گرم و مرطوب است، برای جذب توریست، انواع جشنواره‌های هنری و کنسرت‌های بزرگ جهانی را در آن‌جا بر پا می‌کنند.

بهترین موقع سفر به ترکیه

مرکز خرید پرفیلو
 Porfilo Shopping Mall
این مرکز خرید علاوه بر امکانات خرید ، امکانات فرهنگی هنری خاصی را نیز مهیا کرده ، از جمله اینکه برنامه های مختلف فرهنگی ، هنری و اجتماعی در زمانهای خاص بازدیدکنندگان برگزار می شود. این مرکز دارای 209 فروشگاه 7 سالن سینما ، 20 خط بولینگ و 16 سالن بیلیارد ، 3 سالن تئاتر به همراه استخر و سالن ورزشی سرپوشیده و همچنین پارک بازی کودکان می باشد.


بازار فاتیح Carsamb Wednesday Pazari In Fatih
 بازار فاتیح بزرگترین بازار فضای  باز استانبول است. این بازار شامل 7 خیابان اصلی و 17 خیابان فرعی است. مردم محلی از سراسر منطقه جهت خرید به اینجا می آیند. بازار شامل 4811 مغازه است.


بازار بزرگ Kapali Carsi استانبول
بازر بزرگ یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای سرپوشیده دنیا است . اگر چه امروزه مراکز خرید ویژه ای برای طلا و نقره جات و محصولات چرمی وجود دارد ، اما برای بسیاری از بازدیدکنندگان دیدن خیابان هایی که هر چیزی را از فرش و قالی گرفته تا ادویه جات ، چای ، فانوس ، لباس ، سوغاتی ، ظروف مسی ، سرامیک ، پیپ و ... می فروشند می تواند هیجان انگیز باشد.


بازار ادویه استانبول
 ( Spice Bazaar ): بازار ادویه استانبول
یا بازار مصری ( Egyption  Bazaar ) از قدیمی ترین بازارهای شهر است که در منطقه فاتح واقع شده و دومین مجموعه سرپوشیده بزرگ
,بعد از بازار بزرگ است
 

بازار محمود پاشا ( Mahmutpasa Bazaar ):
بازاری تاریخی است که در ناحیه ای بین بازار بزرگ و امینونو قرار دارد و با مغازه های متعدد کوچک در دو سمت خیابان اصلی , نمادی از
خریدارزان در استانبول است
 

ازار بزرگ استانبول ( Grand Bazar ):
با بیش از 58 کوچه سرپوشیده و بیش از 1200 مغازه , از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده جهان است.این بازاردرسال 1461افتتاح
شد و به خاطر داشتن مغازه های جواهرفروشی , ظروف سفالی , ادویه فروشی و فرش فروشی معروف است.
 


گالریا آتاکوی
اولین مجتمع تجاری مدرن و به سبک اروپایی ترکیه است که در سال 1988 در استانبول افتتاح شد

ایستینیه پارک ( Istinyie Park ):در منطقه ایستینیه واقع است و 4 طبقه و 291 فروشگاه دارد.این مجتمع از دو قسمت سرپوشیده و بدون سقف تشکیل شده و در میان فضای باز آن پارکی زیبا قرار
دارد.

دیور و سلین با افتتاح فروشگاه های خود در آن , برای اولین بار به ترکیه وارد شدند.

مراکز خرید استانبول

 

 

موزه ایاصوفیا   ،مسجد سلطان احمد  ،برج دختر ،مینیا تورک ، تنگه بسفر روملی   ،حصار یدی کوله (هفت برج) ،برج گالاتا  ،کاخ توپکاپی  ،کاخ بیلر بی  ، کاخ چراغان ، کاخ دلمه‌ باغچه  ، تپه‌های چاملیجا (بام استانبول) ، جزیره  بیوک آدا (یا پرنسس)  ،موزه هنرهای اسلامی ترکیه  ، موزه باستان‌شناسی ، موزه فرش ترکیه  ، بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی) ، میسیر چارشیسی (بازار ادویه)   ،موزه موزاییک واقع در بازار پشت ایاسوفیه ،      موزه قالی واقع در مسجد سلطان احمد

دیدنی های استانبولدیدنی های استانبول

استانبول یکی از مقدس ترین شهرهای جهان به شمار میرود.بخشی از افسون استانبول,موقعیت آن است,جایی که اروپا از طریق آبهای بوسفور به آسیا می پیوندد؛و این مسأله که استانبول پل ارتباطی دوقاره است,آن را به منحصر فردترین شهر جهان بدل ساخته است.
درجایی که دریای سیاه به آبهای اژه می آمیزد,شرق و غرب در نقطه ذوب فرهنگی بزرگترین کلانشهر ترکیه,با یکدیگر ادغام می گردند.
ازسوی دیگرساختمانها و هتل های مدرن متناوب با مناره های عهد عثمانی در افق شهر و موسیقی سنتی و موسیقی پاپ غربی , رقص های قدیمی و باله , کشتی ترکی و فوتبال , تمامی این ها به منظور جلب توجه بازدید کنندگان Istanbullu با یکدیگر در رقابت اند. استانبول تنهاترین شهر دنیاست که پایتخت هردو امپراطوری اسلامی و مسیحی بوده است
استانبول تاریخچه ی بی نظیرخود را مرهون موقعیت دهانه ی بوسفوراست.از این نقطه ی مساعد , شهر نه تنها قادر است برکشتی هایی که ازطریق تنگه به مسر تجاری پراهمیت در میان دریای سیاه و مدیترانه وارد می شوند,نظارت داشته باشد؛بلکه قادر است تا تردد سفرهای زمینی از اروپا به آسیای صغیر,همان تنگه ی باریکی که به عنوان محل عبور استفاده می شود را نیز زیر نظر بگیرد.
به قول جهانگرد فرانسوی, پیرگیلس :"بوسفور همراه با یک کلید , دو دنیا و دو دریا را آزاد و در بند می کند."
آنکارا ممکن است همچنان پایتخت رسمی ترکیه ی مدرن باشد, اما استانبول همواره بزرگترین شهر این کشور,مهمترین مرکز تجاری و صنعتی و شلوغ ترین بندر که بیش از یک سوم از خروجی هارا پشتیبانی می کند,باقی مانده است.بوسفور یکی از پرکارترین مسیرهای دریایی دنیا به شمار رفته و امروزه تردد زمینی به وسیله ی یکی از طولانی ترین پل های معلق چهان صورت می گیرد.

درباره استانبول

استانبول تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی سرد ، بارانی و برفی دارد. میزان بارش سالیانه به طور میانگین 870 میلی متر است. میزان رطوبت به طور معمول زیاد است. بیشترین درجه حرارت در طول ماه های مختلف زمستان بین 7 و 9 درجه سانتیگراد می باشد. در طول زمستان بارش برف برای یک یا و هفته امری عادی است . اما یکی از این بارش ها می توان سنگین باشد. این بارش سنگین می تواند بین ماه های دسامبر و مارس اتفاق بیفتد. در تابستان از ژوئن تا انتهای سپتامبر به طور میانگین درجه حرارت روزها 28 درجه سانتیگراد شروع می شود. گرم ترین ماه جولای و سردترین ماه ژانویه است. این شهر تا حدودی بادخیز است و به طور متوسط سرعت بادی حدود 17 کیلومتر در ساعت دارد. تابستان خشک ترین فصل است. هرچند در تابستان ها هم بارش باران وجود دارد.

آب وهوای استانبول