Tuesday , 20 August 2019
  • :
  • :

مالزی

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. پوتراجایا، مرکز اداری جدید التاسیسی برای دولت فدرال مالزی است که تاحدی در نظر دارد از تراکم فزاینده داخل پایتخت مالزی، کوآلالامپور بکاهد. کوآلالامپور به عنوان مقر پارلمان و علاوه برآن مرکز بازرگانی و مالی کشور باقی می‌ماند و شعار ملی این کشور نیرومندی در یکپارچگی است.


شناخت سیاسی
مالزی پس از استقلال از انگلیس در سال ۱۹۵۷، حکومت سلطنتی دوره‌ای را پذیرفت.سازمان حکومتی در مالزی نسبتاً الگوبرداری از سازمان پارلمانی سیستم وست مینیستر، یا به عبارتی میراث حکومت استعمار بریتانیا است. اما در عمل، بیشتر قدرت در شاخه اجرائی دولت متمرکز می‌شود تا بخش مقننه آن.


شناخت جغرافیایی
کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکیل شده. میان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالی و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقی قرار دارد.
تانجونگ پی آی، که در ایالت جنوبی جوهور قرار دارد، جنوبی‌ترین نقطه قاره آسیا می‌باشد.
تنگه مالاکا که بین سوماترا و شبه جزیره مالزی قرار دارد، به شکل بحث برانگیزی مهمترین مسیر کشتیرانی جهان محسوب می‌شود.
مالزی به خوبی از منابع طبیعی در نواحی خود برخوردار است همچون کشاورزی، جنگلداری و نیز مواد معدنی. از لحاظ کشاورزی، مالزی اولین صادر کننده پلاستیک طبیعی (کائوچو) و خرمای روغنی است که همراه آن الوارها و تنه‌های بریده شده درختان، کاکائو، فلفل سیاه فلفل، آناناس و تنباکو (توتون) موجب رشد این بخش شده‌است. خرمای روغنی، نیز یک جنس عمده صادراتی خارجی است.


آب و هوا
مالزي كشوري است نزديك خط استوا و آب و هواي آنهم داراي اقليم مناطق حاره است. فقط يك فصل دارد .نه بهاري نه پاييزي و نه زمستاني هميشه تابستان با دمايي حدود حداكثر 34 درجه و حداقل 24 درجه با رطوبت نسبي 80% . اما وجود بارانهاي فراوان لطافتي به همراه دارد كه اين آب و هوا قابل تحمل مي شود. ميانگين بارندگي كشور حدود 2500 ميلي متر در سال است . در ماه هاي پر باران ( آوريل مي و اكتبر نوامبر و دسامبر ) ميزان بارندگي حدود 270 ميلي متر در ماه است و در ماه هاي كم باران جون وجولاي 104 ميلي متر

شناخت مذهبی
مالزی یک جامعه چنددینی است، و اسلام دین رسمی این کشور می‌باشد. برطبق ارقام آماری در سال ۲۰۰۰، چهار دین اصلی آن عبارتند از اسلام (٪۶۰٫۴جمعیت)، بودائیسم (٪۱۹٫۲جمعیت)، مسیحیت (٪۹٫۱بیشتر در شرق مالزی)، و هندوئیسم (٪۶٫۳).   
اگرچه قانون اساسی مالزی از لحاظ نظری آزادی مذهبی را تضمین می‌کند، در عمل، این وضعیت چندان هم ساده نیست . اغلب غیر مسلمانان در فعالیتهای خود همچون احداث ساختمانهای مذهبی با محدودیتهایی روبرو هستند. و یا اینکه هرکسی که می‌خواهد از دین اسلام برگردد باید بطور قانونی اظهار نماید، اما این امر هنوز توسط دادگاه‌های داخلی مالزی به رسمیت شناخته نشده‌است. گفته می‌شود هرکسی می‌تواند ارتداد خود را به یک دادگاه شریعت اظهار کند، اما کلاً دادگاه چنین مجوزی را به وی نمی‌دهد. در هر حال مردم مالزی شخصاً به اعتقادات مذهبی یکدیگر احترام می‌گذارند، و عمدتاً مشکلات مذهبی داخلی از جهت سیاسی به وجود می‌آید.


مردم مالزی
مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز، خوش و دست و دل باز هستندکه دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملاً اروپایی می‌باشند. با توجه به سرمایه گذاریهای شرکت‌های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ها این نظم در تمام جاها مشهود است.زبان بومی آنها مالایایی، "باهاسا مالایو" است. در گذشته، زبان مالایایی عمدتاً به خط جاوی نوشته می‌شد که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی است. با گذشت زمان، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی چیره شد. این بیشتر در اثر نفوذ نظام آموزشی استعماری بوده که به بچه‌ها نگارش لاتین را به جای الگوی عربی آموزش داده‌است.
موسیقی سنتی مالزی شدیداً تحت تاثیر اشکال چینی و اسلامی قرار گرفته‌است. این موسیقی بطور گسترده‌ای حول ابزار موسیقی چون گدانگ (طبل) می‌چرخد، اما دیگر ابزار ضربی (برخی ساخته شده از صدف)، رباب، وسایل موسیقی رشته‌ای یا کششی، سرونای (سرنا)، و ابزار موسیقی دهل مانند (نی دوشاخه)؛ فلوت و ترومپت هستند. این کشور دارای سنت توانمندی از رقص و درامهای همراه بارقص می‌باشد، که برخی ریشه تایلندی، هندی و پرتغالی دارند. دیگر اشکال هنرمندانه شامل (تئاتر سایه‌ای خیمه شب بازی)، (wayang| kulit wayang)، سیلات (هنر رزمی دارای سبک) و صنایع دستی همچون باتیک، بافندگی با نقره و برنزکاری، می‌باشد.
مالزی یک جامعه چند نژادی، چند فرهنگی و چند زبانی است که شامل ٪۶۵مالایایی و دیگر قبایل بومی، ٪۲۵ چینی، و ٪۷ هندی می‌باشد. مالایایی‌هایی که بزرگترین مجموعه را تشکیل می‌دهند، همگی مسلمان می‌باشند. قابل ذکر است که مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود.
پیش شماره ی این کشور +60 و واحد پول آن رینگت می باشد.

مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ برابر با ۲۲ میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌است

شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بیشمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آبهای شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود.

طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند، تامان نگارا یا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگلهای جهان به شمار می‌رود.سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارتند از  جزیره پرهانتیانجزیره ردانگجزیره تیومان و ...

عمارت پوتراجايا

پوتراجايا عمارت دولت مركزي مالزي است. اين عمارت به دليل شكل ساختمان سازي مايه تفاخر دولت مالزي ميباشد. زيرا در طراحي ساختمان هاي اين مجموعه از تركيبي از معماري خاور ميانه و معماري بومي مالزي استفاده شده است به گونه اي كه هر بيننده اي را فارغ از دانستن نوع معماري شيفته و مجذوب آن مي گرداند.

برج مخابراتی مالزی

اين برج بلند ترين برج آسيايي است كه ارتفاع آن 421 متر است و داراي 11 طبقه مي باشد و نوك برج آن بصورت گردان ساخته شده است و شامل يك رستوران گردان نيز مي باشد كه براي يك كامل 1 ساعت زمان مي برد. همچنين مجهز به يك عرشه مراقبت مي باشد كه داراي 4 آسانسور است و با سرعت 22 كيلومتر در ساعت حركت ميكنند.

مسجد جامع کوالالامپور

مسجد جامع کوالالامپور از کهنترین مساجد مالزی و قدیمی‌ترین مسجد کوالالامپور است. این مسجد در محل به هم پیوستن دو رود کلانگ و گومباک در محله تون پرئا واقع شده است. معمار هوبوک، طرح اصلی مسجد را در سال ۱۹۰۹ ریخت. به دستور سلطان سلانگور، نخستین نماز جمعه در همان سال در این مسجد برگزار گردید. محل بنیاد این مسجد، پیشتر قبرستان مردم مالایی بود. پیش از بنیاد شدن مسجد نگارا، این مسجد اصلیترین مسجد کوالالامپور بود. سبک معماری این مسجد دارای ویژگی‌های مغولی و مراکشی است و نشانه‌هایی از طرح‌های اسپانیایی نیز در آن دیده می‌شود.

 مسجد نگارا

مسجد نِگارا، یا مسجد ملی مالزی، از مساجد شهر کوالالامپور پایتخت مالزی است.این مسجد گنجایش ۵۰۰۰ نیایشگر را دارد و در میان ۱۳ هکتار باغ واقع شده‌است.این مسجد در ۱۹۶۵ تأسیس شد اما اخیراً بازسازی‌هایی در آن صورت گرفت و کاشی‌های مرمر و حوضچه‌های زیبا و منارهٔ جدید ۷۳ متری به شکوه آن افزوده‌است.سقف این مسجد به صورت ستاره‌ای ۱۸ پر به نشانهٔ ۱۳ ایالت مالزی و پنج اصل دین اسلام طراحی شده‌است.در نزدیکی این مسجد آرامگاه بزرگان مالزی به نام مقام پهلوان قرار دارد.

 

بنای ملی

اين بنا در ميانه راه جاده منتهي به Lake Gardens بناي ملي قراردارد كه در سال 1966 به افتخار قهرمانان ملي ساخته شده است كه توسط فليكس دو ولدن ( سازنده معروف بناي Iwo Jima در واشنگتن ) طراحي شده است. اين بنا 54/15 متر ارتفاع دارد كه شامل 7 مجسمه مرد برنزي است كه 7نماد تن از نيروهاي امنيتي مالزي مي باشند. اين مجموعه داخل گودالي است كه مملو از فواره ها و نيلوفرهاي آبي مي باشد.

 

بلندیهای گنتینگ:

اين مجموعه در 50 كيلومتري كوالالامپور قرار دارد ( كمتر از 1 ساعت فاصله ) و پيشرفته ترين و مجهزترين استراحتگاه مالزي مي باشد كه در ارتفاع 2.000 متري بالاي سطح دريا است و شامل انواع سرگرمي ها و وسائل تفريحي در سطح بين المللي مي باشد. در واقع بيشتر مردم مالزي شب ها به اين مكان مي روند

پارک آبی آفاموسا : اين مجموعه ديدني در برگيرنده 526 هكتار پاركهاي تفريحي است كه مي توان در آن از انواع بازي هاي آبي و سواركاري لذت برد . همچنين مي توانيد سوار بالن شويد و از مناظر دلنواز اين مجموعه بهره مند شويد. همچنين در اين پارك يك ساحل مصنوعي ، استخر موج ، آبشار ، درياچه قايق راني ، امكانات بازي تير وكمان قرار دارد. اين مجموعه مجهز به رستوراني در كنار تپه و رستوراني در كنار درياچه با سور انواع اغذيه غربي و محلي مي باشد ، همچنين انواع غرفه هاي fastfood نيز در اين محل وجود دارد.

سانوی لاگون: اين مجموعه در واقع يك معدن قديمي است كه امروزه تبديل به يكي از پارك هاي جذاب شده است كه جمعيت زيادي از مردم را با داشتن انواع مختلف ورزش هاي آبي ، سواركاري و انواع سرگرمي ها ، رستوران ها و امكانات تفريحي فراوان به سمت خود مي كشاند ، در نزديكي اين مجموعه ، مركز خريد بزرگي قراردارد كه Pyramid ناميده مي شود كه به امكانات تفريحي اين مجموعه اضافه مي شود.

سواحل بکر و بی نظیر کشور مالزی

ساحل معروف پنانگ
قسمت شمالی پینانگ بدلیل وجود ساحل های زیبا و ماسه های طلایی و دریایی آبی شهرت فراوانی دارد. ساحل باتو فرینگی با داشتن صخره های کوچک و بزرگ از زیباترین سواحل محسوب میشود. این ساحل از جمله سواحلی است که درسطح بین المللی بوده و دارای امکانات ویژه ورزشهای آبی است. در صورت تمایل میتوانید از سواحل خاص ساحل میمون، تلوک دیونگ و ... نیز استفاده کنید. پاسیر پانجانگ در جنوب غربی جزیره نیز محلی زیبا و تمیز برای شنا کردن است که فقط 25 دقیقه از بتونگ فاصله دارد
ساحل باتو فرینگی
کمی جلوتر از جورج تاون، ساحل باتو فرینگی است که مملو از هتل های بزرگ، رستوران، مغازه و صرافی است. ساحل بسیار زیباست و با وجود اینکه تمیزترین دریای مالزی نیست . ساحل با وجود تعداد زیاد توریست همواره تمیز نگهداشته شده است.باتو فرینگی قدمتی دیرینه در محل اقامت ساحلی دارد ضمن اینکه منظره و سرسبزی آن در کنار توسعه و ساخت هتل و رستوران های متعدد بر ارزش آن افزوده است. هتل های آن بسیار زنده و پرشور است ضمن اینکه در نزدیکی آنها بازارهای شبانه خیابانی وجود دارد.هتل ها در بعضی زمان ها دارای نرخ پایین هستند که شما میتوانید از آن استفاده کرده و چند روز در آنجا اقامت کنید
ساحل Tanjung Bungah : 
نزدیک ترین ساحل به جورج تاون محسوب میشود که پر از مناظر سبز و تخته سنگهای بزرگ است. شما میتوانید حمام آفتاب بگیرید ضمن اینکه منظره اقیانوس آن یکی از بهترین های منطقه است.و مهم تر از همه اینکه شما نیازی نیست با وجود هتل های خوب این ساحل جای دیگری را برای اقامت انتخاب کنید.
ساحل Teluk Bahang : 
غروب زیبای ساحل تلوک باهانگ جایی که ویلاها و هتل های زیبا در کنارروستاهایی بکر و ماهیگیرهای منطقه جلوه ای زیبا به منطقه میدهد. اسکله شاهد ورود ماهیگیران منطقه با صید روز خود هستند. در یک نگاه کلیه زیبایی منطقه به چشم میخورد.

محله ی چینی ها

خيابان petaling مركز اصلي محله چيني ها است ، محلي است كه هميشه زنده و بيدار است ، بازديدكنندگان ماجراجو نبايد هرگز بازديد از اين خيابان را از دست بدهند . در اين مكان حتي در ساعات روز مي توانيد معاملات بزرگ انجام دهيد. اين خيابان براي ورود اتومبيل ساخته نشده است بلكه محله بزرگي است كه مي توان كالاهايي را به قيمت ارزان خريد كنيد . محله چيني ها تجربه اي شگفت آور براي توريست ها مي باشد. در اين مكان بازارهاي شلوغ و پرهياهويي وجود دارد كه بهترين محل در جهت معاملات مي باشد و يكي از محل هاي اصلي خريد با فضاي متمايز آسيايي مي باشد. اگر به دنبال خريد لباس ، پارچه ، سوغاتي و ابزار الكتريكي ، ساعت ، DVD، CD هاي ارزان قيمت هستيد ، خيابان Petaling بهترين انتخاب است. تنها بايد يك تاكسي بگيريد در عين حال شركت هاي اتوبوس فراواني به اين محل سرويس دارند . شب ها ي اين محله عالي ترين فضا را به شما ارائه مي دهد.

تين هو

معبد با شکوه چینی که بر فراز یک تپه واقع گردیده در واقع نسبتا نوساز بوده و در سال 1989 بنا گردیده و وقف سه الهه چینی از جمله (Thean Hou ) شده است . تازه ساز بودن این معبد معماری سنتی آن را تحت تأثیر قرار نداده و با ستون های سرخ فام خود برای آنانی که به معبد وارد می شوند نوید بخش سعادت و خوشبختی است و هر دو نماد معماری سنتی و نوین را به نمایش می گذارد . وجود تندیس هایی زیبا از 12 حیوان صور فلکی چینی در این معبد باعث شده بسیاری از چینی ها این محل را برای مراسم عروسی خود برگزینند . همچنین زائران و بازدید کنندگان می توانند برای آگاهی از طالع خود از طالع بینانی که در معبد این خدمات را انجام می دهند ، بهره بگیرند .

معبد باتوکیو

معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این معبد به دلیل نزدیکی به تپه‌ها و مجموعه غارهای اطرافش و نزدیکی به رودخانه باتو که در پشت این تپه واقع شده‌است، به معبد غارهای باتو شهرت دارد.
این معبد یکی از معروفترین معابد دین هندو در خارج از کشور هندوستان می‌باشد و بلندترین مجسمهٔ ایستاده دنیا اینجاست که سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون نفر از این معبد دیدن می‌کنند که از این رو این معبد را به یکی از پر بازدیدترین اماکن مذهبی جهان بدل کرده‌است.
در بین مردم هندوی مالزی، شهرت غارهای باتو کیو به میلیون‌ها سال می‌رسد، زمانی که بومی‌های منطقه از غارها بعنوان سرپناه استفاده می‌کرده‌اند، در سال ۱۸۹۱ یک بازرگان مشهور هندی در مالزی، این معبد را به یکی از بزرگان تاریخ مذهبی هندو پیشکش کرد و مجسمه امروزی را بنا نهاد و در سال ۱۹۲۰ تعداد ۲۷۲ پله برای دسترسی آسان تر زائران به غارهای این معبد، در دامنهٔ این تپه ساخته شد.

 

مرکز ملی ستاره شناسی

این مرکز علمی که بر فراز تپه ای در نزدیکی lake garden بنا شده است یکی دیگر از مکانهای جالب شهر کوالالامپور است ، در این مرکز بازدیدکنندگان میتوانند اطلاعات مفید و جالبی را راجع به فضا وکهکشانها ،تاریخ اکتشافات فضایی وجهان شناسی کسب کنند وعلاوه بر مشاهده فیلمهای مستند علمی بر روی پرده سینما ،می توانند وضعیت نا آشنای بی وزنی را تجربه کنند که خود حالتی است هیجان انگیز وعجیب برای کسانی که برای اولین بار در محیط وفضای بدون جاذبه قرار میگیرند .در طبقه چهارم این مرکز یک گالری دیدبانی تاسیس شده که بازدیدکنندگان می توانند شهر کوالالامپور را مشاهده کنند . همچنین علاقمندان به تاریخ می توانند با استفاده از پل رابط بین این مرکز و موزه ملی ،خود را به راحتی به موزه رسانده وبازدیدی هم از آنجا داشته باشند .

 میدان مردکا

اين ميدان ، محلي است كه درآن در تاريخ 31 اگوست سال 1957 ،استقلا ل مالزي اعلام گشت و پرچم كشور انگليس پايين آورده شده و به جاي آن پرچم مالزي برافراشته شد.نقطه جالب توجه در اين محل ،وجود بلندترين ميله پرچم جهان است كه ارتفاع آن 1000 متر مي باشد.

 موزه ملي

مجموعه اي بسيار مجلل است كه به سبك مالايي قديم مي باشد. بر ديواره هاي ورودي موزه نقوشي از نمادهاي مختلف فرهنگ و تاريخ مالزيايي طراحي شده است . داخل موزه نمايشگاهي از تاريخ ، فرهنگ و رسوم بومي ، صنايع دستي ، فعاليتهاي اقتصادي ، ارز ، تسليحات و گياهان و حيوانات بومي قراردارد. در خارج از موزه لوكوموتيوهاي قديمي ، و اتومبيل هاي قديمي و ساير وسائل نقليه قديمي كه در گذشته در مالزي استفاده مي شده است وجود دارد.

 

باغ گياهاني بومي مالزي

اين باغ در برگيرنده بيش از 200 نوع مختلف از انواع شكوفه هاي كمياب و بسيار زيبايي است كه در رنگها و انواع مختلف مي باشند . اين گياهان بومي مالزي در مسير هاي پياده روي و تراس هايي در مسافتي به مساحت 9/0 هكتار كاشته شده است. كساني كه علاقه مند به خريد اين گل ها هستند آخر هفته بازاري در اين مكان برگزار مي شود.

 

باغ وحش ملي

اين باغ وحش در ميان جنگل هاي بكر قرار داشت ، هم اكنون مانند دهكده اي است كه در ميان جنگل هاي انبوه قرار دارد. اين باغ وحش شامل 400 گونه متعدد پستانداران بومي و غير بومي، انواع خزندگان و پرندگان است . اين باغ وحش به صورت راه هاي پر پيچ و خمي است كه از ميان انبوه درختان و بيشه زار ها عبور مي كند و در ميانه اين راه محوطه حصاركشيده شده حيوانات قرار گرفته است. در ميان اين حيوانات ، ببر سوماتران ،اورانگوتان ، ميمون درازدست از نادر ترين حيوانات مي باشد. به علاوه در اين مجموعه اسب سواري و فيل سواري و نمايش روزانه شير دريايي نيز در نظر گرفته شده است.

باغ درياچه

اين باغ طرحي از آلفرد ونينگ صندوقدار انگليسي در دهه 1980 مي باشد كه يك باغ مشتمل بر گونه هاي مختلف گياهي مي باشد كه در ميان درياچه ها در قلب كوالالامپور قراردارد و مكاني مناسب به عنوان ميعادگاه عشاق مي باشد. درست در مركز شهر مساحتي حدود 104 هكتار چمنزارهاي گسترده و انبوه و تپه هاي موج دار و باغ هاي زراعتي قرار دارد. اين مجموعه كه در كنار Jalan Parlimen قراردارد ، شامل امكانات وسيعي از قبيل زمين بازي ، مسيرهايي براي پياده روي باشگاه هاي ورزشي ، قايق راني و نيز در داخل پارك شامل ديگر تفرجگاه ها از قبيل پارك پرندگان ، پارك پروانه ها و پارك آهوان مي باشد.

پارك پرندگان كوالالامپور

در داخل پارك تحقيقاتي و بسيار آرام باغ درياچه( Lake Garden ) پناهگاه مقدس و بهشت گرمسيري پرندگان براي عاشقان طبيعت قرار دارد. اين پارك كه 3 هكتار از زمين هاي سرسبز اين منطقه را فرا گرفته است از بزرگترين پارك هاي جنوب آسيا است و نمايشگاهي طبيعي از هزاران پرنده مشتمل بر تقريبا از تمام گونه هاي اصلي پرندگان اين ناحيه مي باشند و نيز اين پارك مملوء از انبوه درختان پر پشت و متعدد است. بازديدكنندگان با قدم زدن در مسيرهاي پر پيچ وخم اين پارك در ميان انبوه گياهان سرسبز لذت ببرند و در ميانه راه استراحتگاه هايي براي توقف در سراسر پارك وجود دارد.

 

غار باتو

اين غار در 13 كيلومتري شمال كوالالامپور قرار دارد ؛ اين غارهاي بسيار باشكوه و زيبا در طي قرن ها محل سكونت بوميان مالزي بوده است. با اين وجود اولين بار در اواخر قرن نوزدهم پس از اينكه غربيان راجع به آن صحبت كردند به مانند سواحل دريا و مكان هاي مقدس معروف گشت. اين مجموعه شامل 3 غار مي باشد كه" غار مقدس "و يا "معبد" معروف ترين غار از اين سه مي باشد. زيرا در اين غار معبد مقدس هندو زير سقف گنبدي شكل آن با ارتفاع 100 متر قرارگرفته است. در اواخر ماه ژانويه هنگام جشن هندوها ، هزاران زائر و ديگر بازديدكننده از اين كاخ با شكوه ديدن مي كنند. معمولا بازديدكنندكان به همراه خود هدايايي به عنوان نذر يا پيشكش به معبد مي آورند.

 

سرزمين عجايب معادن

در اطراف يك معدن قديمي يك پارك تفريحي ساخته شده است كه در برگيرنده انوع ورزش هاي آبي، سواري هاي سرگرم كننده ، خانه زمستاني با برف و انواع رستوران ها و ساير امكانات است. در هنگام شب نيز بر روي درياچه تلائلو درخشش صفحه نمايش ليزري بزرگ بازديدكنندگان را مجذوب مي گرداند . اين محل تفرجگاهي بسيار جذاب براي كليه سنين است.این تفریحگاه حدود 35 دقیقه از کوالالامپور با ماشین فاصله دارد و دارای یک باغ وحش کوچک نیز می باشد که در آنجا حیواناتی مانند طاووس و ببر سفید بنگال نگهداری می شوند.

 برج‌های دوقلوی پتروناس

برج‌های دوقلوی پتروناس از بلندترین آسمانخراش‌های جهان هستند که در شهر کوالالامپور در کشور مالزی قرار گرفته اند. برجهای دوقلو با احتساب آنتن بالای برجها، ۴۵۲ متر ارتفاع دارند. تعداد طبقات هر برج ۸۸ طبقه است و جمعا ۷۸ آسانسور در این دو ساختمان فعال هستند. این دو برج از زیر توسط مرکز خرید سوریا به هم وصل هستند. همچنین پلی طبقات ۴۱ و ۴۲ این دو برج را به هم متصل می‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین ۱۷۵ متر و طول آن ۵۶ متر است.کار ساخت این برجها از سال ۱۹۹۵ شروع شد و در زمانی کوتاه در سال ۱۹۹۸ به اتمام رسید. برج‌های دوقلوی پتروناس متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند و دولت مالزی ساخت این برجها را به عنوان نماد پیشرفت اقتصادی این کشور در دستور کار خود قرار داد. امروزه برج‌های دوقلو پتروناس به یکی از نمادهای اصلی کوالالامپور و مالزی تبدیل شده اند.شایان ذکر است به دلیل نزدیکی این برجها به مرکز نمایشگاههای مالزی (KLCC) این برجها نیز به اشتباه به برجهای KLCC معروفند . به شکلی که در سرتاسر جاده‌های مالزی، تابلویی که شما را به سمت این برجها هدایت می‌کند و عکسی از برجها را نیز داراست به این برجها با همان نام KLCC اشاره مینماید.این برجها توسط ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها - هر کدام یکی از برجها - طی مسابقه‌ای برای تکمیل پروژه ساخته شده اند و سپس دو برج با پلی به هم متصل شده اند. این برجها جزو بلندترین برجهای دوقلوی دنیا به شمار می‌روند.در طبقه پایین برجها مجتمع خرید بزرگ سوریا قرار دارد. البته به توریستها خرید از این مجتمع به دلیل گرانی برخی اجناس در آن توصیه نمی‌شود. در طبقه پایین KLCC آکواریم زیبایی قرار دارد که در آن شما از دالان شیشه‌ای زیر آب کوسه‌ها و سفره ماهی‌های غول پیکر را از نزدیک خواهید دید. نمایندگی شرکت سونی و اغلب مارکهای لباس شاید از مراکز دیدنی این برج باشند. در طبقه بالای فروشگاههای برج سینما و فروشگاه کتاب بزرگی قرار دارد. موزه آثار هنری این برجها نیز شایان توجه است.

بلندی های برجایا

مجموعه ای با وسعت 8 هکتار و در ارتفاع 800 متری از سطح دریا و با فاصله 40 دقیقه ای از کوالالامپور است . مکانی آرام با هوایی مطبوع و خنک وبا امکانات رفاهی وتفریحی مناسب کلیه بناهای این مجموعه به سبک معماری قرن 16 دهکده های منطقه آلزاس فرانسه ساخته شده است وکلیه جزییات اصالت معماری اروپایی را حفظ کرده است . این مجموعه شامل هتل ، خیابان ، مغازه و دهکده ژاپنی با چایخانه سنتی است ، جنگل های سرسبز، زمین گلف و اسب سواری از تفرحات این مجموعه به شمار می رود .

خرید

 

شما از خرید در کوالالاکپور راضی خواهید بود. در بازارهای این شهر شما هر آنچه از لباس تا کیف وکفش نیاز داشته باشید را با قیمت های معقول پیدا خواهید کرد. اما علاقمندان به خرید باید حتما سری به خیابان پتالینگ در شیناتاون بزنند. اینجا به تعدادی از بهترین مراکز خرید کوالالامپور اشاره خواهیم کرد.

PAVILION KUALA LUMPUR

این فروشگاه تازه تاسیس ترین فروشگاه کوالالامپور است که در منطقه Bukit Bintang واقع شده است و به سبک اروپایی با دیوار های بلند خاکستری تزئین شده است یک فروشگاه 7 طبقه که بیش از 37/1 میلیون متر مربع وسعت دارد و انواع مغازه ها و کالاها در آن یافت می شود.

یکی از فروشگاه های مجلل که کف آن با سنگ مرمر و با ستون های سنگی مستحکمی تزئین شده است . طبقه پایین آن سالن بزرگی برای استراحت و غذا وجود دارد که در آن انواع غذاهای بین الملل و محلی یافت می شود . در بدو ورود به این فروشگاه ها کافی شاپ بسیار زیبایی قرار دارد و با ورود به محیط آن شما احساس می کنید به ساختمانی در قرن بیستم اروپا وارد شده اید.

SURIA KLCC

این فروشگاه در برجهای دوقلو پتروناس واقع شده است.در این مرکز تجاری تنها شعبه از شرکتهای مطرح و معتبر دنیا را می بینید که اجناس ارائه شده برای همه افراد جذابیت دارد. در هرشش طبقه این بازار تنها از شرکتهای معتبری مانند Marks & Spencer، Tiffany & Co، DKNY، Calvin Klein و Polo و برخی از شرکتهای معتبر ژاپنی با نام تجاری Kinokuniya در این مرکز یافت می شوند.

ارکستر سمفونی مالزی نیز در این مرکز است . در این مرک تجاری شما می توانید محل های مناسبی برای استراحت و نوشیدن یک فنجان قهوه و یا یک شام خوشمزه پیدا کنید و در ضمن بازدید کنندگان علاوه بر خرید می توانند از منظره زیبای  پارک ، فواره ها و استخر کوچک آن لذت ببرند. این بازار از طریق یک تونل به آکواریوم KLCC و ایستگاه LRT متصل می شود.

MIDVALLEY MEGA MALL & THE GARDENS

مگامال میدولی با قرار گرفتن در کنار بزرگراه فدرال ، بین کوالالامپور و پتالینگ جایا ، یکی از بزرگترین مراکز خرید آسیا می باشد.این مرکز خرید به وسعت 1،7 میلیون فوت مربع و در پنج طبقه ساخته شده است.مهمترین فروشگاهها در این مرکز خرید عبارتند از فروشگاههای زنجیره ای" مترو جایا"، فروشگاه زنجیره ای جاسکو و کارفور.این مرکز مستاجران دیگری نیز دارد:شرکتهای تجاری متوسط و کوچک ، فروشگاههای تخصصی لباس ، مد ، وسایل الکتریکی ، مجصولات کامپیوتری و... کتاب فروشی ، مرکز بدنسازی ، سالن بولینگ ، سینما و نیز مجموعه بزرگی از رستورانهای مختلف نیز در مجموعه میدولی وجود دارد.در این مجتمع تجار دو سالن غذاخوری بزرگ وجود دارد که در منوی آن انواع غذاهای بین المللی یافت می شودبرخی از بزرگترین طراح دنیا مانند طراحان جواهر و ساعت در این مجتمع نیز یک شعبه دارند. این مرکز تجاری شرایط خرید خاطره انگیزی را برای هم بازدیدکنندگان محلی و هم بین المللی فراهم می کنداین مجتمع تجاری بسیار بزرگ و معروف در خارج از شهر کوالالامپور و درحاشیه اتوبان سید پوترا قرار دارد. برای رسیدن به این مجتمع می توان از تاکسی و قطار شهری کی تی ام درایستگاه میدولی استفاده کرد.

امکانات عمومی مجتمع تجاری میدولی مگامال سالن های غذاخوری مالایی-مک دونالد - کی اف سی- کینگ برگر- استارباکس - سینما سه بعدی - سالن بدن سازی جکی جان- مرکز بازی - مرکز نمایشگاههای میدولی - هتل - هتل آپارتمان - پارکینگ می باشد.امکانات بانکی مجتمع تجاری میدولی مگامال در داخل مجتمع میدولی شعبه و همچنین دستگاههای خودپرداز "می بانک مالزی" و "سی آی ام بی" وجود دارد. همچنین صرافی واواسان که یکی از بزرگترین صرافی های مالزی است وبهترین نرخ تبدیل ارز را در مالزی ارائه می کند در طبقه زیرهمکف این مجتمع قرار دارد.امکانات وِیژه اطفال و شیرخواران در مجتمع تجاری میدولی در فروشگاههای مترو جایا و جاسکو این امکانات برای شیرخواران به بهترین شکل ممکن وجود دارد.

SUNWAY PYRAMID

این مرکز خرید در سال 1997 تاسیس شد و قسمت جدید آن نیز در سال 2007 شروع به کار کرد. در فضایی حدود 396 هزار متر مربع، دارای بیش از 800 مغازه است که در اطراف سه هسته ی اصلی "پارکسون"، "جاسکو"، و "جاینت" گرد آمده اند.اولین فروشگاه F.O.S مالزی، در این مرکز خرید افتتاح شد و اکنون شعبه های بسیاری در سراسر مالزی دارد.این مرکز خرید در منطقه ی Sunway در Subang Jaya واقع است و از کوالالامپور فاصله دارد.

این مرکز خرید را نمی توان از دست داد با آن مجسمه ی شیر بزرگی که به همراه یک هرم در پشت خود، نقش ورودی مرکز خرید را بازی می کند.

اگر دنبال این هستید که به جز خرید و یا شاید حتی بیشتر از خرید، از فضای یک مرکز خرید لذت ببرید، به سان وی پیرامید بروید. شما در اینجا، همه ی فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای مثل جاسکو، جاینت، پارکسون، و برندهای معروف را پیدا خواهید کرد. و با چنین گستره ای از فروشگاه ها معلوم است که قیمت اجناس نیز از مناسب، تا گران، تنوع دارد.

نکته ی قابل توجه این مرکز خرید که آن را به کلی از مراکز خرید دیگر متمایز می کند، زمین اسکیت آن است که در پایین ترین طبقه ی آن است. شما می توانید در اینجا و در قلب مالزی و در گرمای 29 تا 31 درجه، روی یخ، اسکیت بازی کنید (البته اگر آشنایی با بازی اسکیت دارید!!). این زمین اسکیت از وویدهای طبقات دیگر نیز قابل مشاهده است و یکی از تفریحات مردم در اینجا این است که از طبقات مختلف، شاهد اسکیت باری کردن دیگران، چه حرفه ای ها، و چه تازه کارها که مدام سُر می خورند! باشند.

بیرون از مرکز خرید، یکی از بزرگ ترین و معروف ترین و البته گران ترین پارک های آبی مالزی وجود دارد، در اینجا شما شهر بازی، استخر و سالن بولینگ هم پیدا می کنید.

 بازار مركزي

بازار مركزي يك تفرجگاه فرهنگي و مركز خريد بزرگ مي باشد و براي فهم و دريافت فرهنگ مالزيايي بهترين مكان ميباشد . كه انواع متعدد كالاها از قبيل صنايع دستي ، سوغاتي ها به قيمت مناسب به فروش مي رسد . در اواسط غرفه هايي كه سوغاتي مي فروشند خروجي هايي وجود دارد كه هنرمندان مالزيايي هنر خود را نمايش مي دهند ، از قبيل نقاشي چهره بازديدكنندگان بر روي كاغذ يا صنايع دستي . خارج از بازار مركزي در كنار رودخانه آمفي تئاتري قرار دارد كه محل انجام رقص هاي سنتي و برخي از سرگرمي هاي معاصر مي باشد.

ماساژ

ساکنان جنوب شرق آسیا اعتقاد زیادی به ماساژ دارند، به‌ طوری‌که آن‌را برای سلامتی مفید می‌دانند. اگر از گردش روزانه و خرید خسته شدید می‌توانید با گرفتن ماساژ خستگی را از تن خارج کنید. به‌طور معمول مراکز ماساژ نیمه شب تعطیل می‌شوند؛ ولی به طور مشخص مراکز ماساژ فعال در خیابان بوکیت بینتانگ تا 3 صبح باز هستند. این مراکز آماده ارائه خدمات ماساژ برای نقاط مختلف بدن هستند. اگر از ما می‌شنوید ماساژ پا را امتحان کنید.

در کنار این خدمات سرویس جدیدی نیز وجود دارد که به آن Fish Spa می‌گویند و عبارت است از آکواریومی پر از ماهی‌هایی از یک نژاد خاص که علاقه خاصی به خوردن پوست مرده و آسیب دیده پا دارند. استفاده از این سرویس به این روش است که پای خود را در آکواریوم قرار می‌دهید تا این ماهی‌ها با شنا در اطراف پا پوست‌های مرده و آلودگی‌های پای شما را بخورند.

غذا

غذا خوردن در مالزي به واقع تجربه اي لذت بخش است. ماهيت چند فرهنگي جمعيت مالزي طيف وسيعي از شيوه آشپزي غني محلي و شيوه هاي ابداعي غذا را مهيا ساخته است. گوناگوني چشمگير مواد غذايي، دسرها و ميوه ها در سطح كشور، جزيره يا شهر تجربه اي دلپذير را براي شما فراهم مي كند.             

شيوه طبخ منحصر به فرد و اصيل همراه با طعمهاي مالزيايي، چيني و هندي تجربه ايست كه در زمان اقامت شما در مالزي از آن لذت خواهيد برد.صرف غذا در بيرون ازخانه نسبتا" ارزان است. 

برخي رستورانها شيوه آشپزي گياهي محلي را با تاثير جهاني غذاهاي اروپايي، ژاپني، تايلندي و ويتنامي همراه كرده اند. 

غذای مالزیایی خوب و ارزان است؛ معروف‌ترین این غذاها چارکوای‌تو است که مخلوط نودل برنج است با میوه‌های دریا؛ لاکسا یا سوپ نودل و ناسی کاندار، که برنج با چند جور خورش کاری است و هر جای جزیره که باشید، پیدا می‌شود. دکه‌های غذاخوری فراوان و غذاهای متنوع، پنانگ را به بهشت غذاها تبدیل کرده. خود محلی‌ها اغلب برای غذا خوردن به رستوران‌های خوبی می‌روند که برای توریست‌ها شناخته شده نیست؛ برای همین بد نیست که سراغ رستوران خوب را از اهالی شهر بگیرید.

مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ برابر با ۲۲ میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌است.
شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بیشمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آبهای شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود.
طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکانهای متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارا یا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگلهای جهان به شمار می‌رود.سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارتند از : جزیره پرهنتیان, جزیره ردانگ, جزیره تیومان.
عمارت پوتراجايا:
پوتراجايا عمارت دولت مركزي مالزي است. اين عمارت به دليل شكل ساختمان سازي مايه تفاخر دولت مالزي ميباشد. زيرا در طراحي ساختمان هاي اين مجموعه از تركيبي از معماري خاور ميانه و معماري بومي مالزي استفاده شده است به گونه اي كه هر بيننده اي را فارغ از دانستن نوع معماري شيفته و مجذوب آن مي گرداند.
برج مخابراتی مالزی:
اين برج بلند ترين برج آسيايي است كه ارتفاع آن 421 متر است و داراي 11 طبقه مي باشد و نوك برج آن بصورت گردان ساخته شده است و شامل يك رستوران گردان نيز مي باشد كه براي يك كامل 1 ساعت زمان مي برد. همچنين مجهز به يك عرشه مراقبت مي باشد كه داراي 4 آسانسور است و با سرعت 22 كيلومتر در ساعت حركت ميكنند.
مسجد جامع کوالالامپور:
مسجد جامع کوالالامپور از کهنترین مساجد مالزی و قدیمی‌ترین مسجد کوالالامپور است. این مسجد در محل به هم پیوستن دو رود کلانگ و گومباک در محله تون پرئا واقع شده است. معمار هوبوک، طرح اصلی مسجد را در سال ۱۹۰۹ ریخت. به دستور سلطان سلانگور، نخستین نماز جمعه در همان سال در این مسجد برگزار گردید. محل بنیاد این مسجد، پیشتر قبرستان مردم مالایی بود. پیش از بنیاد شدن مسجد نگارا، این مسجد اصلیترین مسجد کوالالامپور بود. سبک معماری این مسجد دارای ویژگی‌های مغولی و مراکشی است و نشانه‌هایی از طرح‌های اسپانیایی نیز در آن دیده می‌شود.
 مسجد نگارا:
مسجد نِگارا، یا مسجد ملی مالزی، از مساجد شهر کوالالامپور پایتخت مالزی است.این مسجد گنجایش ۵۰۰۰ نیایشگر را دارد و در میان ۱۳ هکتار باغ واقع شده‌است.این مسجد در ۱۹۶۵ تأسیس شد اما اخیراً بازسازی‌هایی در آن صورت گرفت و کاشی‌های مرمر و حوضچه‌های زیبا و منارهٔ جدید ۷۳ متری به شکوه آن افزوده‌است.سقف این مسجد به صورت ستاره‌ای ۱۸ پر به نشانهٔ ۱۳ ایالت مالزی و پنج اصل دین اسلام طراحی شده‌است.در نزدیکی این مسجد آرامگاه بزرگان مالزی به نام مقام پهلوان قرار دارد

بنای ملی:
اين بنا در ميانه راه جاده منتهي به Lake Gardens بناي ملي قراردارد كه در سال 1966 به افتخار قهرمانان ملي ساخته شده است كه توسط فليكس دو ولدن ( سازنده معروف بناي Iwo Jima در واشنگتن ) طراحي شده است. اين بنا 54/15 متر ارتفاع دارد كه شامل 7 مجسمه مرد برنزي است كه 7نماد تن از نيروهاي امنيتي مالزي مي باشند. اين مجموعه داخل گودالي است كه مملو از فواره ها و نيلوفرهاي آبي مي باشد

بلندیهای گنتینگ:
اين مجموعه در 50 كيلومتري كوالالامپور قرار دارد ( كمتر از 1 ساعت فاصله ) و پيشرفته ترين و مجهزترين استراحتگاه مالزي مي باشد كه در ارتفاع 2.000 متري بالاي سطح دريا است و شامل انواع سرگرمي ها و وسائل تفريحي در سطح بين المللي مي باشد. در واقع بيشتر مردم مالزي شب ها به اين مكان مي روند چراكه اين مكان دربرگيرنده نمايش هاي شام و ديسكوهاي بين المللي ونيز كازينو كلاسيك ، بلك جك ، باكارا ، كنو ، فرنچ بال ، رولت ، تاي ساي و ماشين هاي اسلات مي باشد.تنها قمار خانه و کازینوی کشورهای مسلمان اینجاست و ورود مسلمانان مالائی به آن ممنوع است.
پارک آبی آفاموسا : اين مجموعه ديدني در برگيرنده 526 هكتار پاركهاي تفريحي است كه مي توان در آن از انواع بازي هاي آبي و سواركاري لذت برد . همچنين مي توانيد سوار بالن شويد و از مناظر دلنواز اين مجموعه بهره مند شويد. همچنين در اين پارك يك ساحل مصنوعي ، استخر موج ، آبشار ، درياچه قايق راني ، امكانات بازي تير وكمان قرار دارد. اين مجموعه مجهز به رستوراني در كنار تپه و رستوراني در كنار درياچه با سور انواغ اغذيه غربي و محلي مي باشد همچنين انواع غرفه هاي fastfood نيز در اين محل وجود دارد
سانوی لاگون: اين مجموعه در واقع يك معدن قديمي است كه امروزه تبديل به يكي از پارك هاي جذاب شده است كه جمعيت زيادي از مردم را با داشتن انواع مختلف ورزش هاي آبي ، سواركاري و انواع سرگرمي ها ، رستوران ها و امكانات تفريحي فراوان به سمت خود مي كشاند ، در نزديكي اين مجموعه ، مركز خريد بزرگي قراردارد كه Pyramid ناميده مي شود كه به امكانات تفريحي اين مجموعه اضافه مي شود.
سواحل بکر و بی نظیر کشور مالزی
ساحل معروف پنانگ:
قسمت شمالی پینانگ بدلیل وجود ساحل های زیبا و ماسه های طلایی و دریایی آبی شهرت فراوانی دارد. ساحل باتو فرینگی با داشتن صخره های کوچک و بزرگ از زیباترین سواحل محسوب میشود. این ساحل از جمله سواحلی است که درسطح بین المللی بوده و دارای امکانات ویژه ورزشهای آبی است. در صورت تمایل میتوانید از سواحل خاص ساحل میمون، تلوک دیونگ و ... نیز استفاده کنید. پاسیر پانجانگ در جنوب غربی جزیره نیز محلی زیبا و تمیز برای شنا کردن است که فقط 25 دقیقه از بتونگ فاصله دارد.
ساحل باتو فرینگی :
کمی جلوتر از جورج تاون، ساحل باتو فرینگی است که مملو از هتل های بزرگ، رستوران، مغازه و صرافی است. ساحل بسیار زیباست و با وجود اینکه تمیزترین دریای مالزی نیست . ساحل با وجود تعداد زیاد توریست همواره تمیز نگهداشته شده است.باتو فرینگی قدمتی دیرینه در محل اقامت ساحلی دارد ضمن اینکه منظره و سرسبزی آن در کنار توسعه و ساخت هتل و رستوران های متعدد بر ارزش آ افزوده است. هتل های آن بسیار بسیار زنده و پرشور است ضمن اینکه در زدیکی آنها بازارهای شبانه خیابانی وجود دارد.هتل ها در بعضی زمان ها دارای نرخ پایین هستند که شما میتوانید از آن استفاده کرده و چند روز در آنجا اقامت کنید.
ساحل Tanjung Bungah :
نزدیک ترین ساحل به جورج تاون محسوب میشود که پر از مناظر سبز و تخته سنگهای بزرگ است. شما میتوانید حمام آفتاب بگیرید ضمن اینکه منظره اقیانوس آن یکی از بهترین های منطقه است.و مهم تر از همه اینکه شما نیازی نیست با وجود هتل های خوب این ساحل جای دیگری را برای اقامت انتخاب کنید
ساحل Teluk Bahang :
غروب زیبای ساحل تلوک باهانگ جایی که ویلاها و هتل های زیبا در کنارروستاهایی بکر و ماهیگیرهای منطقه جلوه ای زیبا به منطقه میدهد. اسکله شاهد ورود ماهیگیران منطقه با سید روز خود هستند. در یک نگاه کلیه زیبایی منطقه به چشم میخورد.
محله ی چینی ها
خيابان petaling مركز اصلي محله چيني ها است ، محلي است كه هميشه زنده و بيدار است ، بازديدكنندگان ماجراجو نبايد هرگز بازديد از اين خيابان را از دست بدهند . در اين مكان حتي در ساعات روز مي توانيد معاملات بزرگ انجام دهيد. اين خيابان براي ورود اتومبيل ساخته نشده است بلكه محله بزرگي است كه مي توان كالاهايي را به قيمت ارزان خريد كنيد . محله چيني ها تجربه اي شگفت آور براي توريست ها مي باشد. در اين مكان بازارهاي شلوغ و پرهياهويي وجود كه بهترين محل در جهت معاملات مي باشد و يكي از محل هاي اصلي خريد با فضاي متمايز آسيايي مي باشد. اگر به دنبال خريد لباس ، پارچه ، سوغاتي و ابزار الكتريكي ، ساعت ، DVD، CD هاي ارزان قيمت هستيد خيابان Petaling بهترين انتخاب است. تنها بايد يك تاكسي بگيريد در عين حال شركت هاي اتوبوس فراواني به اين محل سرويس دارند . شب ها ي اين محله عالي ترين فضا را به شما ارائه مي دهد.
تين هو
معبد با شکوه چینی که بر فراز یک تپه واقع گردیده در واقع نسبتا نوساز بوده و در سال 1989 بنا گردیده و وقف سه الهه چینی از جمله (Thean Hou ) شده است . تازه ساز بودن این معبد معماری سنتی آن را تحت تاثیر قرار نداده و با ستون های سرخ فام خود برای آنانی که به معبد وارد می شوند نوید بخش سعادت و خوشبختی است و هر دو نماد معماری سنتی و نوین را به نمایش می گذارد . وجود تندیس هایی زیبا از 12 حیوان صور فلکی چینی در این معبد باعث شده بسیاری از چینی ها این محل را برای مراسم عروسی خود برگزینند . همچنین زائران و بازدید کنندگان می توانند برای آگاهی از طالع خود از طالع بینانی که در معبد این خدمات را انجام می دهند ، بهره بگیرند .
معبد باتوکیو
معبدی در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی است. این معبد به دلیل نزدیکی به تپه‌ها و مجموعه غارهای اطرافش و نزدیکی به رودخانه باتو که در پشت این تپه واقع شده‌است، به معبد غارهای باتو شهرت دارد.
این معبد یکی از معروفترین معابد دین هندو در خارج از کشور هندوستان می‌باشد و بلندترین مجسمهٔ ایستاده دنیا اینجاست که سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون نفر از این معبد دیدین می‌کنند که از این رو این معبد را به یکی از پر بازدیدترین اماکن مذهبی جهان بدل کرده‌است.
در بین مردم هندوی مالزی، شهرت غارهای باتو کیو به میلیون‌ها سال می‌رسد، زمانی که بومی‌های منطقه از غارها بعنوان سرپناه استفاده می‌کرده‌اند. در سال ۱۸۹۱ یک بازرگان مشهور هندی در مالزی، این معبد را به یکی از بزرگان تاریخ مذهبی هندو پیشکش کرد و مجسمه امروزی را بنا نهاد و در سال ۱۹۲۰ تعداد ۲۷۲ پله برای دسترسی آسان تر زائران به غارهای این معبد، در دامنهٔ این تپه ساخته شد.

مرکز ملی ستاره شناسی
این مرکز علمی که بر فراز تپه ای در نزدیکی lake garden بنا شده است یکی دیگر از مکانهای جالب شهر کوالالامپور است ، در این مرکز بازدیدکنندگان میتوانند اطلاعات مفید و جالبی را راجع به فضا وکهکشانها ،تاریخ اکتشافات فضایی وجهان شناسی کسب کنند وعلاوه بر مشاهده فیلمهای مستند علمی بر روی پرده سینما ،می توانند وضعیت نا آشنای بی وزنی را تجربه کنند که خود حالتی است هیجان انگیز وعجیب برای کسانی که برای اولین بار در محیط وفضای بدون جاذبه قرار میگیرند .در طبقه چهارم این مرکز یک گالری دیدبانی تاسیس شده که بازدیدکنندگان می توانند شهر کوالالامپور را مشاهده کنند . همچنین علاقمندان به تاریخ می توانند با استفاده از پل رابط بین این مرکز و موزه ملی ،خود را به راحتی به موزه رسانده وبازدیدی هم از آنجا داشته باشند .
 میدان مردکا
اين ميدان ، محلي است كه درآن در تاريخ 31 اگوست سال 1957 ،استقلا ل مالزي اعلام گشت و پرچم كشور انگليس پايين آورده شده و به جاي آن پرچم مالزي برافراشته شد.نقطه جالب توجه در اين محل ،وجود بلندترين ميله پرچم جهان است كه ارتفاع آن 1000 متر مي باشد
 موزه ملي
مجموعه اي بسيار مجلل است كه به سبك مالايي قديم مي باشد. بر ديواره هاي ورودي موزه نقوشي از نمادهاي مختلف فرهنگ و تاريخ مالزيايي طراحي شده است . داخل موزه نمايشگاهي از تاريخ ، فرهنگ و رسوم بومي ، صنايع دستي ، فعاليتهاي اقتصادي ، ارز ، تسليحات و گياهان و حيوانات بومي قراردارد. در خارج از موزه لوكوموتيوهاي قديمي ، و اتومبيل هاي قديمي و ساير وسائل نقليه قديمي كه در گذشته در مالزي استفاده مي شده است وجود دارد

باغ گياهاني بومي مالزي
اين باغ در برگيرنده بيش از 200 نوع مختلف از انواع شكوفه هاي كمياب و بسيار زيبايي است كه در رنگها و انواع مختلف مي باشند . اين گياهان بومي مالزي در مسير هاي پياده روي و تراس هايي در مسافتي به مساحت 9/0 هكتار كاشته شده است. كساني كه علاقه مند به خريد اين گل ها هستند آخر هفته بازاري در اين مكان برگزار مي شود.

باغ وحش ملي
اين باغ وحش در ميان جنگل هاي بكر قرار داشت ، هم اكنون مانند دهكده اي است كه در ميان جنگل هاي انبوه قرار دارد. اين باغ وحش شامل 400 گونه متعدد پستانداران بومي و غير بومي، انواع خزندگان و پرندگان است . اين باغ وحش به صورت راه هاي پر پيچ و خمي است كه از ميان انبوه درختان و بيشه زار ها عبور مي كند و در ميانه اين راه محوطه حصاركشيده شده حيوانات قرار گرفته است. در ميان اين حيوانات ، ببر سوماتران اورانگوتان ، ميمون دراردست از نادر ترين حيوانات مي باشد. به علاوه در اين مجموعه اسب سواري و فيل سواري و نمايش روزانه شير دريايي نيز در نظر گرفته شده است.
باغ درياچه
اين باغ طرحي از آلفرد ونينگ صندوقدار انگليسي در دهه 1980 مي باشد كه يك باغ مشتمل بر گونه هاي مختلف گياهي مي باشد كه در ميان درياچه ها در قلب كوالالامپور قراردارد و مكاني مناسب به عنوان ميعادگاه عشاق مي باشد. درست در مركز شهر مساحتي حدود 104 هكتار چمنزارهاي گسترده و انبوه و تپه هاي موج دار و باغ هاي زراعتي قرار دارد. اين مجموعه كه در كنار Jalan Parlimen قراردارد شامل امكانات وسيعي از قبيل زمين بازي ، مسيرهايي براي پياده روي باشگاه هاي ورزشي ، قايق راني و نيز در داخل پارك شامل ديگر تفرجگاه ها از قبيل پارك پرندگان ، پارك پروانه ها و پارك آهوان مي باشد.
پارك پرندگان كوالالامپور
در داخل پارك تحقيقاتي و بسيار آرام باغ درياچه( Lake Garden ) پناهگاه مقدس و بهشت گرمسيري پرندگان براي عاشقان طبيعت قرار دارد. اين پارك كه 3 هكتار از زمين هاي سرسبز اين منطقه را فرا گرفته است از بزرگترين پارك هاي جنوب آسيا است و نمايشگاهي طبيعي از هزاران پرنده مشتمل بر تقريبا از تمام گونه هاي اصلي پرندگان اين ناحيه مي باشند و نيز اين پارك مملوء از انبوه درختان پر پشت و متعدد است. بازديدكنندگان با قدم زدن در مسيرهاي پر پيچ وخم اين پارك در ميان انبوه گياهان سرسبز لذت ببرند و در ميانه راه استراحتگاه هايي براي توقف در سراسر پارك وجود دارد.

غار باتو
اين غار در 13 كيلومتري شمال كوالالامپور قرار دارد ؛ اين غارهاي بسيار باشكوه و زيبا در طي قرن ها محل سكونت بوميان مالزي بوده است. با اين وجود اولين بار در اواخر قرن نوزدهم پس از اينكه غربيان راجع به آن صحبت كردند به مانند سواحل دريا و مكان هاي مقدس معروف گشت. اين مجموعه شامل 3 غار مي باشد كه" غار مقدس "و يا "معبد" معروف ترين غار از اين سه مي باشد. زيرا در اين غار معبد مقدس هندو زير سقف گنبدي شكل آن با ارتفاع 100 متر قرارگرفته است. در اواخر ماه ژانويه هنگام جشن هندوها ، هزاران زائر و ديگر بازديدكننده از اين كاخ با شكوه ديدن مي كنند. معمولا بازديدكنندكان به همراه خود هدايايي به عنوان نذر يا پيشكش به معبد مي آورند.

سرزمين عجايب معادن
در اطراف يك معدن قديمي يك پارك تفريحي ساخته شده است كه در برگيرنده انوع ورزش هاي آبي، سواري هاي سرگرم كننده ، خانه زمستاني با برف و انواع رستوران ها و ساير امكانات است. در هنگام شب نيز بر روي درياچه تلائلو درخشش صفحه نمايش ليزري بزرگ بازديدكنندگان را مجذوب مي گرداند . اين محل تفرجگاهي بسيار جذاب براي كليه سنين است.این تفریحگاه حدود 35 دقیقه از کوالالامپور با ماشین فاصله دارد و دارای یک باغ وحش کوچک نیز می باشد که در آنجا حیواناتی مانند طاووس و ببر سفید بنگال نگهداری می شوند.
 برج‌های دوقلوی پتروناس
برج‌های دوقلوی پتروناس از بلندترین آسمانخراش‌های جهان هستند که در شهر کوالالامپور در کشور مالزی قرار گرفته اند. برجهای دوقلو با احتساب آنتن بالای برجها، ۴۵۲ متر ارتفاع دارند. تعداد طبقات هر برج ۸۸ طبقه است و جمعا ۷۸ آسانسور در این دو ساختمان فعال هستند. این دو برج از زیر توسط مرکز خرید سوریا به هم وصل هستند. همچنین پلی طبقات ۴۱ و ۴۲ این دو برج را به هم متصل می‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین ۱۷۵ متر و طول آن ۵۶ متر است.کار ساخت این برجها از سال ۱۹۹۵ شروع شد و در زمانی کوتاه در سال ۱۹۹۸ به اتمام رسید. برج‌های دوقلوی پتروناس متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند و دولت مالزی ساخت این برجها را به عنوان نماد پیشرفت اقتصادی این کشور در دستور کار خود قرار داد. امروزه برج‌های دوقلو پتروناس به یکی از نمادهای اصلی کوالالامپور و مالزی تبدیل شده اند.شایان ذکر است به دلیل نزدیکی این برجها به مرکز نمایشگاههای مالزی (KLCC) این برجها نیز به اشتباه به برجهای KLCC معروفند . به شکلی که در سرتاسر جاده‌های مالزی، تابلویی که شما را به سمت این برجها هدایت می‌کند و عکسی از برجها را نیز داراست به این برجها با همان نام KLCC اشاره مینماید.این برجها توسط ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها - هر کدام یکی از برجها - طی مسابقه‌ای برای تکمیل پروژه ساخته شده اند و سپس دو برج با پلی به هم متصل شده اند. این برجها جزو بلندترین برجهای دوقلوی دنیا به شمار می‌روند.در طبقه پایین برجها مجتمع خرید بزرگ سوریا قرار دارد. البته به توریستها خرید از این مجتمع به دلیل گرانی برخی اجناس در آن توصیه نمی‌شود. در طبقه پایین KLCC آکواریم زیبایی قرار دارد که در آن شما از دالان شیشه‌ای زیر آب کوسه‌ها و سفره ماهی‌های غول پیکر را از نزدیک خواهید دید. نمایندگی شرکت سونی و اغلب مارکهای لباس شاید از مراکز دیدنی این برج باشند. در طبقه بالای فروشگاههای برج سینما و فروشگاه کتاب بزرگی قرار دارد. موزه آثار هنری این برجها نیز شایان توجه است.
بلندی های برجایا
مجموعه ای با وسعت 8 هکتار و در ارتفاع 800 متری از سطح دریا و با فاصله 40 دقیقه ای از کوالالامپور است . مکانی آرام با هوایی مطبوع و خنک وبا امکانات رفاهی وتفریحی مناسب کلیه بناهای این مجموعه به سبک معماری قرن 16 دهکده های منطقه آلزاس فرانسه ساخته شده است وکلیه جزییات اصالت معماری اروپایی را حفظ کرده است . این مجموعه شامل هتل ، خیابان ، مغازه و دهکده ژاپنی با چایخانه سنتی است ،جنگل های سرسبز، زمین گلف و اسب سواری از تفرحات این مجموعه به شمار می رود .


کلاب های شبانه ی کوالالامپور
کسانی که  کوالالامپور را نشناسند ممکن است از حیات شبانه ی رو به رشدآن  شگفت زده شوند. ازبارهای رقص میله جاز و سالن های به سبک مدیترانه گرفته تاسوپرکلاب هایشیک تکنو و بارهایی به سبک هاوایی و شما همیشه حس می کنید که در مرکز یک جشن باشکوه هستید که بسیاری از انواع موسیقی را پوشش می دهد.در محدوده مرکزی شهر و حوالی KLCC خیابان پی‌راملی (P.Ramlee) با جای دادن ده‌ها کلاب و بار در خود، مرکزی برای تفریحات شبانه توریست‌ها به حساب می‌آید. تعداد بسیار زیاد مشتریان که اغلب خارجی هستند و حضور پرتعداد تاکسی‌هایی که در انتظار مسافر هستند، باعث ترافیک سنگین این خیابان تا ساعاتی پس از نیمه شب می‌شود. اگر می‌خواهید کلاب شیک‌تری را تجربه کنید می‌توانید سری به Zouk در خیابان امپنگ بزنید. علاوه بر این شما می‌توانید کلاب‌های بسیار دیگری نیز در خیابان‌های سلطان اسماعیل (Jalan Sultan Ismaeil) و بوکیت بینتانگ (Jalan Bukit Bintong) و مناطق اطراف‌شان بیابید. به‌ قول دوستی، کافی‌ست صدای موزیک مورد علاقه‌تان را دنبال کنید تا به دیسکوی مورد نظرتان برسید. اگر ایده خاصی در این زمینه ندارید می‌توانید Rum Jungle،Hard Rock Cafe و یا Planet Hollywood را امتحان کنید.
ر کنار کلاب‌ها و دیسکوهای شلوغ و پر جمعیت می‌توان پاب‌های به نسبت خلوت‌تر و بارهای ساده و خودمانی را هم یافت. در کوالالامپور در هر محله‌ای حداقل چندین بار و پاب وجود دارند که به مشتری‌های محلی سرویس می‌دهند. اگر می‌خواهید به دور از همهمه دیسکوها در گوشه‌ای بنشینید و از موزیک لذت ببرید، می‌توانید سری به این بارها بزنید. توجه کنید که این مراکز به طور معمول فضای خاصی برای رقصیدن ندارند. از جنبه توریستی بارها و پاب‌های برخی نقاط شهر دارای جذابیت هستند:

در محله چینی‌ها (China Town) و به طور خاص در خیابان Hang Lekir می‌توانید بارهای بسیار ساده کنار خیابانی را بیابید. در این بارها به طور معمول موزیکی به گوش نمی‌رسد. آن‌ها تنها در تعدادی میز و صندلی در کنار خیابان و گارسنی که فقط آب‌جو سرو می‌کند خلاصه شده‌اند. در کنار این بارها می‌توان تعدادی پاب از جمله Reggal را پیدا کرد که هرکدام جذابیت‌های خاص خود را دارند.
در خیابان بوکیت بینتانگ و در مجاورت مجتمع خرید BB Plaza نیز می‌توانید تعدادی بار و کافه بیابید و از اجرای موزیک زنده نیز لذت ببرید. برخی بارهای مشهور کوالالامپور عبارتند از:
ZOUK NIGHTCLUB
محلی برگزاری موسیقی زنده و رستوران، واقع در امتداد جالان آمپانگ که از سال 2004 آغاز به کار کرده است و شامل چهار زون مختلف می باشد.دارای اتاق های مختلف، تراس ها و باغی در پشت بام کهمکانی ایده آل برای جشن های گروهی می باشد.  
PROVIDENCE CLUB
این کلاب که در اینترمارک واقع شده است بسیار باشکوه و مجلل است با انواع موزیک های هیپ هاپ و راک و دیسکو است. این کلاب از مرکز شهر فاصله ای پنج دقیقه ای با ماشین دارد.
ROOTZ DANCE CLUB
این کلاب مجلل به سبک بار قصرهای روسی ساخته و با تابلوهای قرن نوزدهی، با فرش و تابلوهای منحصر بفرد تزیین شده است. هر چهارشنبه، بانوان می توانند بدون پرداخت ورودی و نوشیدنی رایگان تا ساعت دوازده بامداد همراه با دی جی محلی و بین المللی در این کلاب وقت بگذرانند.
CAPRICORN CLUB
این کلاب اگرچه تازه کار اما بسیار جذاب می باشد که در مقابل اسکای بار هتل تردرز واقع شده است.  این بار دارای دو طبقه می باشد که در طبقه ی اول آن زمین رقص بسیار بزرگی است با مبلمان راحت در هر گوشه. و در طبقه ی دوم آن سن رقص و بار بخصوص خود را با آهنگ های متنوع محلی و بین المللی دارد که بسیار هم شیک می  باشد.
نام برخی بارهای دیگر این شهر در پایین آورده می شود.
SKYBAR AT TRADERS HOTELS IN KL
LUNA BAR
VIEW ROOFTOP BAR AT G TOWER HOTEL KLCC
BRIDGE BAR AT G TOWER HOTEL KL


خرید
شما از خرید در کوالالاکپور راضی خواهید بود. در بازارهای این شهر شما هر آنچه از لباس تا کیفوکفش نیاز داشته باشید را با قیمت های معقول پیدا خواهید کرد. اما علاقمندان به خرید باید حتما سری به خیابان پتالینگ در شیناتاون بزنند. اینجا به تعدادی از بهترین مراکز خرید کوالالامپور اشاره خواهیم کرد.
PAVILION KUALA LUMPUR
این فروشگاه تازه تاسیس ترین فروشگاه کوالالامپور است که در منطقه Bukit Bintang واقع شده است و به سبک اروپایی با دیوار های بلند خاکستری تزئین شده است یک فروشگاه 7 طبقه که بیش از 37/1 میلیون متر مربع وسعت دارد و انواع مغازه ها و کالاها در آن یافت می شود.

یکی از فروشگاه های مجلل که کف آن با سنگ مرمر و با ستون های سنگی مستحکمی تزئین شده است . طبقه پایین آن سالن بزرگی برای استراحت و غذا وجود دارد که در آن انواع غذاهای بین الملل و محلی یافت می شود . در بدو ورود به این فروشگاه ها کافی شاپ بسیار زیبایی قرار دارد و با ورود به محیط آن شما احساس می کنید به ساختمانی در قرن بیستم اروپا وارد شده اید.
SURIA KLCC
این فروشگاه در برجهای دوقلو پتروناس واقع شده است.در این مرکز تجاری تنها شعبه از شرکتهای مطرح و معتبر دنیا را می بینید که اجناس ارائه شده برای همه افراد جذابیت دارد. در هرشش طبقه این بازار تنها از شرکتهای معتبری مانند Marks & Spencer، Tiffany & Co، DKNY، Calvin Klein و Polo و برخی از شرکتهای معتبر ژاپنی با نام تجاری Kinokuniya در این مرکز یافت می شوند.

ارکستر سمفونی مالزی نیز در این مرکز است . در این مرک تجاری شما می توانید محل های مناسبی برای استراحت و نوشیدن یک فنجان قهوه و یا یک شام خوشمزه پیدا کنید و در ضمن بازدید کنندگان علاوه بر خرید می توانند از منظره زیبای  پارک ، فواره ها و استخر کوچک آن لذت ببرند. این بازار از طریق یک تونل به اکواریوم KLCC و ایستگاه LRT متصل می شود.
MIDVALLEY MEGA MALL & THE GARDENS
مگامال میدولی با قرار گرفتن در کنار بزرگراه فدرال ، بین کوالالامپور و پتالینگ جایا ، یکی از بزرگترین مراکز خرید آسیا می باشد.این مرکز خرید به وسعت 1،7 میلیون فوت مربع و در پنج طبقه ساخته شده است.مهمترین فروشگاهها در این مرکز خرید عبارتند از فروشگاههای زنجیره ای" مترو جایا"، فروشگاه زنجیره ای جاسکو و کارفور.این مرکز مستاجران دیگری نیز دارد:شرکتهای تجاری متوسط و کوچک ، فروشگاههای تخصصی لباس ، مد ، وسایل الکتریکی ، مجصولات کامپیوتری و... کتاب فروشی ، مرکز بدنسازی ، سالن بولینگ ، سینما و نیز مجموعه بزرگی از رستورانهای مختلف نیز در مجموعه میدولی وجود دارد.در این مجتمع تجار دو سالن غذاخوری بزرگ وجود دارد که در منوی آن انواع غذاهای بین المللی یافت می شود. برخی از بزرگترین طراح دنیا مانند طراحان جواهر و ساعت در این مجتمع نیز یک شعبه دارند. این مرکز تجاری شرایط خرید خاطره انگیزی را برای هم بازدیدکنندگان محلی و هم بین المللی فراهم می کند. این مجتمع تجاری بسیار بزرگ و معروف در خارج از شهر کوالالامپور و درحاشیه اتوبان سید پوترا قرار دارد. برای رسیدن به این مجتمع می توان از تاکسی و قطار شهری کی تی ام درایستگاه میدولی استفاده کرد.
امکانات عمومی مجتمع تجاری میدولی مگامال سالن های غذاخوری مالایی-مک دونالد - کی اف سی- کینگ برگر- استارباکس - سینما سه بعدی - سالن بدن سازی جکی جان- مرکز بازی - مرکز نمایشگاههای میدولی - هتل - هتل آپارتمان - پارکینگ می باشد.امکانات بانکی مجتمع تجاری میدولی مگامال در داخل مجتمع میدولی شعبه و همچنین دستگاههای خودپرداز "می بانک مالزی" و "سی آی ام بی" وجود دارد. همچنین صرافی واواسان که یکی از بزرگترین صرافی های مالزی است وبهترین نرخ تبدیل ارز را در مالزی ارائه می کند در طبقه زیرهمکف این مجتمع قرار دارد.امکانات وِیژه اطفال و شیرخواران در مجتمع تجاری میدولی در فروشگاههای مترو جایا و جاسکو این امکانات برای شیرخواران به بهترین شکل ممکن وجود دارد.
SUNWAY PYRAMID
این مرکز خرید در سال 1997 تاسیس شد و قسمت جدید آن نیز در سال 2007 شروع به کار کرد. در فضایی حدود 396 هزار متر مربع، دارای بیش از 800 مغازه است که در اطراف سه هسته ی اصلی "پارکسون"، "جاسکو"، و "جاینت" گرد آمده اند.اولین فروشگاه F.O.S مالزی، در این مرکز خرید افتتاح شد و اکنون شعبه های بسیاری در سراسر مالزی دارد.این مرکز خرید در منطقه ی Sunway در Subang Jaya واقع است و از کوالالامپور فاصله دارد.
این مرکز خرید را نمی توان از دست داد با آن مجسمه ی شیر بزرگی که به همراه یک هرم در پشت خود، نقش ورودی مرکز خرید را بازی می کند.
گر دنبال این هستید که به جز خرید و یا شاید حتی بیشتر از خرید، از فضای یک مرکز خرید لذت ببرید، به سان وی پیرامید بروید. شما در اینجا، همه ی فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای مثل جاسکو، جاینت، پارکسون، و برندهای معروف را پیدا خواهید کرد. و با چنین گستره ای از فروشگاه ها معلوم است که قیمت اجناس نیز از مناسب، تا گران، تنوع دارد.
نکته ی قابل توجه این مرکز خرید که آن را به کلی از مراکز خرید دیگر متمایز می کند، زمین اسکیت آن است که در پایین ترین طبقه ی آن است. شما می توانید در اینجا و در قلب مالزی و در گرمای 29 تا 31 درجه، روی یخ، اسکیت بازی کنید (البته اگر آشنایی با بازی اسکیت دارید!!). این زمین اسکیت از وویدهای طبقات دیگر نیز قابل مشاهده است و یکی از تفریحات مردم در اینجا این است که از طبقات مختلف، شاهد اسکیت باری کردن دیگران، چه حرفه ای ها، و چه تازه کارها که مدام سُر می خورند! باشند.
یرون از مرکز خرید، یکی از بزرگ ترین و معروف ترین و البته گران ترین پارک های آبی مالزی وجود دارد، در اینجا شما شهر بازی، استخر و سالن بولینگ هم پیدا می کنید.
اگر اهل رفتن به بار هستید، خارج از مرکز خرید، می توانید بار دلخواه خود را از بین چندین بار موجود در اینجا پیدا کنید.
 بازار مركزي
بازار مركزي يك تفرجگاه فرهنگي و مركز خريد بزرگ مي باشد و براي فهم و دريافت فرهنگ مالزيايي بهترين مكان ميباشد . كه انواع متعدد كالاها از قبيل صنايع دستي ، سوغاتي ها به قيمت مناسب به فروش مي رسد . در اواسط غرفه هايي كه سوغاتي مي فروشند خروجي هايي وجود دارد كه هنرمندان مالزيايي هنر خود را نمايش مي دهند ، از قبيل نقاشي چهره بازديدكنندگان بر روي كاغذ يا صنايع دستي . خارج از بازار مركزي در كنار رودخانه آمفي تئاتري قرار دارد كه محل انجام رقص هاي سنتي و برخي از سرگرمي هاي معاصر مي باشد.


ماساژ

ساکنان جنوب شرق آسیا اعتقاد زیادی به ماساژ دارند، به‌ طوری‌که آن‌را برای سلامتی مفید می‌دانند. اگر از گردش روزانه و خرید خسته شدید می‌توانید با گرفتن ماساژ خستگی را از تن خارج کنید. به‌طور معمول مراکز ماساژ نیمه شب تعطیل می‌شوند؛ ولی به طور مشخص مراکز ماساژ فعال در خیابان بوکیت بینتانگ تا 3 صبح باز هستند. این مراکز آماده ارائه خدمات ماساژ برای نقاط مختلف بدن هستند. اگر از ما می‌شنوید ماساژ پا را امتحان کنید.

در کنار این خدمات سرویس جدیدی نیز وجود دارد که به آن Fish Spa می‌گویند و عبارت است از آکواریومی پر از ماهی‌هایی از یک نژاد خاص که علاقه خاصی به خوردن پوست مرده و آسیب دیده پا دارند. استفاده از این سرویس به این روش است که پای خود را در آکواریوم قرار می‌دهید تا این ماهی‌ها با شنا در اطراف پا پوست‌های مرده و آلودگی‌های پای شما را بخورند.

غذا خوردن در مالزي به واقع تجربه اي لذت بخش است. ماهيت چند فرهنگي جمعيت مالزي طيف وسيعي از شيوه آشپزي غني محلي و شيوه هاي ابداعي غذا را مهيا ساخته است. گوناگوني چشمگير مواد غذايي، دسرها و ميوه ها در سطح كشور، جزيره يا شهر تجربه اي دلپذير را براي شما فراهم مي كند.             
شيوه طبخ منحصر به فرد و اصيل همراه با طعمهاي مالزيايي، چيني و هندي تجربه ايست كه در زمان اقامت شما در مالزي از آن لذت خواهيد برد.صرف غذا در بيرون ازخانه نسبتا" ارزان است.
برخي رستورانها شيوه آشپزي گياهي محلي را با تاثير جهاني غذاهاي اروپايي، ژاپني، تايلندي و ويتنامي همراه كرده اند.
غذای مالزیایی خوب و ارزان است؛ معروف‌ترین این غذاها چارکوای‌تو است که مخلوط نودل برنج است با میوه‌های دریا؛ لاکسا یا سوپ نودل و ناسی کاندار، که برنج با چند جور خورش کاری است و هر جای جزیره که باشید، پیدا می‌شود. دکه‌های غذاخوری فراوان و غذاهای متنوع، پنانگ را به بهشت غذاها تبدیل کرده. خود محلی‌ها اغلب برای غذا خوردن به رستوران‌های خوبی می‌روند که برای توریست‌ها شناخته شده نیست؛ برای همین بد نیست که سراغ رستوران خوب را از اهالی شهر بگیرید.

غذا مالزیایی
غذا مالزیایی
غذا مالزیایی
غذا مالزیایی
غذا مالزیایی
ساتای مرغ و گوشت
غذا مالزیایی
کاری ماهی فلفلی
ماهی با شیر نارگیل
مرغ کاری مالزیایی
مرغ مالزیایی
میگو وبادمجان