Sunday , 21 July 2019
  • :
  • :

خیابان‌ها و میادین دیدنی
•    خیابان آربات
•    میدان سرخ
•    کاخ کرملین
•    خیابان وارواریکا
•    خیابان تورسکایا
آرامگاه لنین
این آرامگاه از گرانیت مشکی و قرمز ساخته شده و از سمت شرقی کرملین رو به میدان سرخ است. تابوت لنین کریستالی است و جسدی از جنس موم به شکل لنین در این تابوت قرار دارد.

میدان سرخ
میدان سرخ با برجهای رنگارنگش یکی از مهمترین جاذبه های توریستی مسکو محسوب میشود. مهمترین دلیل خواندن این میدان به نام میدان سرخ، آجرهای قرمز رنگی است که کف آن را فرش کرده اند. این میدان که میدان زیبا نیز خوانده میشود با ۷۰۰ متر طول، در بر گیرنده معروف ترین بناهای روسیه همچون کرملین، کلیسای سنت بازیل و مرکز خرید گام است.

تئاتر بالشوی
یکی از قدیمی ترین تئاترهای جهان که در سال ۱۸۲۴ تاسیس شده و در سال ۱۸۵۶ پس از آتش سوزی دوباره باز سازی شد. ساختمان بزرگ شاهکار نئوکلاسیسم روسی، شامل یک ایوان ورودی ۸ ستون است که با مبلمان مخملی، دکوراسین و لوستر طلا طراحی شده است.

باغ وحش
باغ وحش مسکو با بیش از ۵۰۰۰ گونه از انواع مختلف جانوران دنیا یکی از معروف ترین باغ وحش های دنیا به شمار می رود

موزه ها
موزه کاخ کرملین
قدیمی ترین بخش مسکو کاخ کرملین ، متعلق به سال ۱۱۴۷ می باشد. این مجموعه متشکل از گنبد های طلایی، کلیسا ها، موزه ها، منازل، سالن اجتماعات و ادارات و بناهای تاریخی می باشد. کلیسای انونسییشن که دیوار هایش با نقاشی های زیبا طراحی شده برای استفاده خصوصی خانواده سلطنتی به کار میرفته. این کاخ مجموعه ای از قدیمی ترین گنجینه ها از جمله اسلحه خانه ، تخت پوشیده از الماس و تخم مرغ های عید پاک که با الماس تزئین شده اند را در خود جای داده است.

موزه متروی مسکو
متروی مسکو یکی از جاذبه های گردشگری و نسبتا تاریخی روسیه است. این مترو روزانه ۸ میلیون مسافر را جابجا میکند. بسیاری از ایستگاه های مجلل این مترو با آثار هنری، شیشه کاری های منقوش از سقف تا کف، موزاییک ها، مجسمه ها، نقاشی های دیواری و همچنین فانوس ها و لوستر های زیبا با شیشه های درخشان پوشیده شده اند.

خانه-موزه الکسی تولستوی
تلفن: 2900956
روزها و ساعات بازدید: چهارشنبه تا یکشنبه
موزه هنرهای تزئینی، تجربی و ملی
تلفن: 9237725 فکس:9230620
روزها و ساعات بازدید: سه‌شنبه و پنجشنبه از ساعت12:30ظهر تا20 عصر، دیگر روزها از ساعت10صبح تا 18 عصر، روز جمعه تعطیل می‌باشد.


موزه هنرهای تجسمی پوشکین
تلفن:2037998- 2039578
روزها و ساعات بازدید: یکشنبه و سه‌شنبه از ساعت 10صبح تا 19عصر
سایر موزه‌ها:
•    موزه خودرو و موتور سیکلت
•    موزه معماری
•    موزه مترو مسکو
•    موزه سینما
•    موزه ساخارف
•    موزه آندری روبلف
•    موزه انسان شناسی
•    موزه تائتر باخروشین
•    موزه تالار اسلحه
•    موزه پلی تکنیک
•    موزه مرکزی انقلاب اکتبر
•    موزه چخوف
•    موزه- خانه پوشکین
•    موزه داروین
•    موزه دولتی تاریخی روسیه
•    موزه جنگ برودینو
•    موزه مرکزی لنین
•    موزه – خانۀ ماکسیم گورکی
•    موزه – خانۀ داستایفسکی
•    موزۀ یادمان‌های فضایی
•    موزۀ نیروهای مسلح


کلیساهاس مسکو
کلیسای سنت بازیل مسکو
هیچ بنایی به اندازه گنبد های پیازی شکل و رنگارنگ کلیسای سنت بازیل مسکو نمی تواند نماد مسکو محسوب شود. این معماری بی نظیر یکی از خارق العاده ترین بناهای روی کره زمین است و شامل مجموعه ای سورئال از طاق ها و برجک هاست که در انتها به گنبدهای زیبا ختم میشوند. این کلیسای زیبا در دهه ۱۵۵۰ ساخته شد. در افسانه ها آمده که پس از اتمام بنا، سزار دستور داد چشمان معمار این بنا، پوستنیک یاکلووف را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی طراحی کند. نمای بیرونی کلیسا به اندازه کافی حیرت انگیز است اما با ورود به داخل بنا زیباترین نقاشی های دیواری مذهبی روسیه را خواهید دید. در داخل هر کدام از ۹ برج این کلیسا یک کلیسای کوچک قرار دارد.

دیگر کلیسا ها ی تاریخی
•    کلیسای واسیلی مقدس
•    کلیسای عیسی منجی
•    كليساي‌ جامع‌ پوكروفسكي‌
•    كليساي‌ ترائيتسا در منطقه‌ نيكتينسكي
•    كليساي نوودويچي

 

 

 

 

 

 

 

مسكو پايتخت روسيه در ناحيه مركزي بخش اروپايي كشور واقع شده و تاريخ بناي آن به سال 1147 ميلادي ميرسد. مساحت مسكو در قرن 14 خيلي كم بود و فقط شامل كرملين و منطقه كيتاي گورود امروزي بود. اولين كليساهاي سنگي در محوطه كرملين ساخته شدند. بنا به دستور تزار ايوان كاليتا در سال 1340 ديوار دفاعي كرملين از تنههاي بسيار كلفت درخت بلوط ساخته شد كه داراي برجهاي ديدباني هم بود. حلقهاي از صومعهها و كليساها كرملين را احاطه كرده بود. مسكو در طي قرنها سمبل روسيه بود و توانست قلب روسيه شود( در قرن 15 مسكو براي اولين بار پايتخت شد و توسعه اين شهر با سرعت زيادي پيشرفت كرد). پطر كبير شهر سنتپترزبورگ را در سال 1705 ميلادي به عنوان پايتخت جديدي بر ساحل رود نوا بنا كرد (در سال 1712 پطر كبير پايتخت را از مسكو به سنتپترزبورگ منتقل كرد). او اصلاً از مسكو خوشش نميآمد زيرا كشته شدن عمو و مشاوران مادرش در جريان يك كودتاي درباري در مسكو را به چشم ديده بود، اما اين شهر براي ناپلئون همچنان يك هدف بسيار جالب باقي مانده بود. سربازان ناپلئون در سال 1812 وارد روسيه شدند. بعد از جنگ خونين در بورودينو در 130 كيلومتري مسكو روسها مسكو را ترك كردند و اجازه دادند ناپلئون وارد مسكو شود و در كرملين مستقر شود. شبي كه او وارد مسكو شد آتشي درگرفت كه تقريباً تمام شهر را به كام خود كشيد. با فرا رسيدن زمستان نيروهاي ناپلئون مجبور شدند يك ماه بعد از ورود به مسكو آنجا را ترك كنند. بعد از آن مسكو بازسازي شد و جمعيت آن از 350 هزار در سال 1840 به 4،1 ميليون در سال 1914 افزايش يافت. اكتبر سال 1917 درگيريهاي زيادي براي مسكو دربرداشت. بلشويكها كرملين را در طي هشت شبانهروز اشغال و ترك كردند و دوباره به تصرف خود درآوردند. در سال 1918 دولت روسيه بعد از دو قرن غيبت دوباره از سنتپترزبورگ به مسكو منتقل شد. اين امر باعث نگراني ميشد كه به علت نزديكي سنتپترزبورگ (پطروگراد به قول آن زمان) به كشورهاي اروپايي، پايتخت ممكن است مورد حمله آلمانيها قرار گيرد. مسكو زمان قرون وسطي يك شهر چوبي بود و آتش بويژه خطر بزرگي براي آن محسوب ميشد. در دستنوشتههاي تاريخي از تعداد زيادي آتشسوزي ياد شده است كه دهها آتشسوزي در نيمه دوم قرن 15 بوقوع پيوست. در تابستان سال 1547 آتشسوزي وحشتناكي مسكو را فرا گرفت كه بر اثر آن 2700 نفر جان خود را از دست دادند. 25 هزار خانه و 250 كليسا سوخت. بعد از يكي از بزرگترين آتشسوزيها كه در سال 1493 رخ داد، ميدان اصلي شهر – ميدان سرخ – براي مدت طولاني نام ميدان آتش به خود گرفت.

 

 

مسکو  MOSCOW
شهر مسکو پایتخت و قلب روسیه به شمار می رود. این شهر در مرکز شرق اروپا، مابین رودخانه های ولگا و اکا واقع شده است. به لطف شبکه ی بسیار وسیعی  از کانال ها، مسکو بندرگاه مرکز حمل و نقل دریایی کشور روسیه محسوب می گردد. این شهر هزاران کیلومتر وسعت دارد و یکی از شمالی ترین پایتخت های جهان به شمار می آید. از مرکز شهر تا حومه بین 15 تا 25 کیلومتر فاصله وجود دارد که البته به جهت و مسیر حرکت نیز بستگی دارد.
از نظر تاریخی، مسکو را بر اساس یک طرح حلقوی منشعب ساخته اند. اولین حلقه جاده هایی هستند که سرتاسر حاشیه ی کرملین را در     بر می گیرند و آخرین حلقه، جاده ی کمربندی مسکو است که با محیط  دایره ای 109 کیلومتر، مرزهای رسمی و فعلی شهر مسکو را مشخص می نماید.
آب و هوای مسکو معتدل قاره ای است و فصل های آن به خوبی مشخص هستند. در طول فصل زمستان برف این شهر را به رنگ سفید یکدست می پوشاند و در بهار و تابستان گیاهان سبز، پارک ها و باغ های این شهر را رنگ آمیزی می نمایند. برگ های طلایی هم در پاییز زینت بخش این شهر می شوند.
مسکو شهری بسیار سرسبز است و بیش از چهل و دو درصد از مساحت این شهر را باغ ها، پارک ها و جنگل ها پوشانده اند. این شهر تقریباً دارای پنجاه پارک و جنگل و بیش از هفتصد بلوار و باغ کوچک می باشد. این موضوع مسکو را در میان پایتخت های جهان بی نظیر می سازد.
شهر مسکو در ارتفاع 160 -135 متری از سطح دریا، در یک دره واقع شده است، اما دارای تپه ها و ارتفاعاتی نیز می باشد. طبق افسانه ای، هفت تپه همانند همانگونه که در روم هست، در آن جا وجود دارد. مرتفع ترین نقطه ی مسکو 253 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
کوتاه ترین روز مسکو (22 دسامبر)، تنها 6 ساعت و 57 دقیقه است. در این روز خورشید در ساعت 9 طلوع و در ساعت 15 و 57 دقیقه غروب می کند.
بلندترین روز مسکو (21 ژوئن)، 17 ساعت و 31 دقیقه است. در این روز خورشید در ساعت 4 و 34 دقیقه طلوع و در ساعت 22 و 20 دقیقه غروب می کند. اختلاف زمان شهر مسکو با تهران یک ساعت و سی دقیقه می باشد. زمان بین المللی شهر مسکو در تابستان +4:00 GMT و در زمستان +3:00 است.
جمعیتی حدود 9 میلیون نفر در مسکو ساکن هستند. اهالی مسکو از نظر سواد و تحصیلات در سطح بسیار بالایی قرار دارند. از هر سه نفر، یک نفر تحصیلات عالی دارد و اکثر ساکنین این شهر دبیرستان را به پایان رسانده اند.
طبق آمار خانم ها در این شهر بیش از آقایان تحصیلات عالی دارند. مسکو تقریباً دارای دوهزار دبیرستان می باشد و چهار هزار کتابخانه ی عمومی این شهر بیش از چهارصد میلیون کتاب را در خود جای داده است.
شهر مسکو بیش از ششصد موزه، صدوسی سالن تئاتر، بیست سالن کنسرت بزرگ، هشتاد نمایشگاه و گالری نقاشی، صدوبیست سالن سینما و دویست مرکز تفریحی دارد. سه سیرک دائماً در این شهر در حال اجرای نمایش می باشند.
مسکو از نظر امکانات ورزشی شهری غنی محسوب می گردد. این شهر دارای صد استادیوم و ورزشگاه، پنجاه استخر شنا، دویست زمین فوتبال، سی و پنج باشگاه قایق رانی، هفت باشگاه سوارکاری، نه پیست اسکی، هفت باشگاه شطرنج، بیست جایگاه ماهیگیری و سیزده کلوپ ورزشی جهانگردی می باشد.
این شهر مرکز بسیار بزرگ علم و دانش، انتشارات، فن آوری و اقدامات بشر دوستانه می باشد. بیش از هزار مجله، روزنامه و ژورنال در این شهر منتشر می گردد و بسیاری از کتاب ها به زبان روسی و سایر زبان ها در این شهر منتشر شده است. تعداد بسیار زیادی از مراکز رادیو و تلویزیون در این شهر فعال هستند.
شهر مسکو مرکزی بی نظیر و کامل برای جهانگردان بین المللی است. مردم مسکو و شهردار آن از هیچ عملی برای کمک به میهمانان دریغ نمی ورزند.
در این شهر بیش از صدو بیست هتل، پانصد رستوران، ششصد کافی شاپ، هزاران مغازه، پنج فرودگاه، نه ایستگاه راه آهن و   شبکه ی وسیع مترو برای پذیرایی از گردشگران آمادگی کامل دارند.
در حال حاضر شهر مسکو پذیرای گردشگرانی است که از اکثر کشور های جهان مایلند با فرهنگ باستانی روسیه، بناهای تاریخی، کلیساها، کاخ ها، باغ ها، میادین، گنجینه های بی نظیر و موزه های آن آشنا شوند.
بنا به دستور یونسکو هشتصد و پنجاهمین سالگرد احداث مسکو به عنوان واقعه ی مهم تاریخی ثبت و در سال 1997 جشن های بزرگی به همین مناسبت برگزار گردید.
به پایتخت روسیه، مسکوی زیبا خوش آمدید!
مسکو در فراز و نشیب تاریخ
این شهر در سال 1147 توسط یوری دالگورکی به عنوان پایتخت روسیه بنا نهاده شد. در آن زمان نه کرملینی وجود داشت و نه میدان سرخ. در این منطقه ماهیگیران، شکارچیان و پیشه وران مختلفی مانند سفالگران، چرمگران، آهنگران، کفاشان و حتی زرگران فعالیت داشتند.
کم کم در بین آنان بازرگانی رونق گرفت، راه های آبی از هر طرف به سوی این شهر گشوده شد و در رودخانه ی مسکو قایق های بربری پیدا شدند.
قایق ها سیر حرکت خود را به آن سوی رودخانه باز کردند و به این ترتیب بود که تجارت عمده در زمینه ی تولیدات جنگی آغاز گردید.
بدین ترتیب، حدود صد الی صد و پنجاه سال قبل از پیدایش اسمی مسکو، شهر کوچکی به وجود آمد. رشد و توسعه ی مسکوی جوان باعث شد پیشه وران و بازرگانان به مسکو رو آورند که این مسئله به خودی خود توجه غارتگران را جلب کرده و زمینه ای شد برای آغاز حملات آن ها به مسکو. به همین دلیل بود که ضرورت دفاع از مسکو و داشتن دژ مستحکم احساس شد. در سال 1156 میلادی در تپه های باراویتسکی دیوارها و برج های چوبی محکمی را به عنوان دژ بنا کردند.
شورشگران عاصی به سرکردگی شاهزاده ایزن گلیسو در سال 1177 به مسکو یورش آوردند. آن ها کرملین و قریه های اطراف آن را آتش زدند، اما خیلی زود در محل ویرانی ها قامت دیوار های کرملین بلندتر شد. در سال 1209 مسکو را نیروهای شاهزادگان ریازان، ایزیاسف و میخاییل محاصره کردند. اما آن ها هم شکست خورده و عقب رانده شدند. قریب یک ربع قرن بعد تاتارها به سرکردگی باته یه، نوه ی چنگیز خان به مسکو حمله آوردند و کشتار وحشتناکی به راه انداختند.
آن ها آنچه را که می سوخت آتش زدند و آنچه را که قابل فروش بود با خود بردند، هر چه را می شد دزدید، غارت و هر زنده جان، حتی کودکان و پیرمردان را هم قتل عام کردند.
در سال های 1340-1339 شاهزاده مسکو، ایوان کالیتا، اطراف کرملین را که محوطه اصلی مسکو به شمار می رفت دیواری از چوب بلوط کشید. از آبادی جدید هنوز ربع قرن نگذشته بود که آتش سوزی، کرملین چوبی را به خاک و خاکستر تبدیل کرد. این حادثه باعث شد که در ساخت مجدد کرملین از سنگ استفاده شود. در این منطقه، میدانی وجود داشت که بازرگانان در آن فعالیت داشتند، میدانی که ما امروزه به نام میدان سرخ می شناسیم.
مسکو وسعت پیدا می کرد، استحکام می یافت و قامت می کشید، اما از آرامش خبری نبود، حتی زمانی که دشمن شکست خورده و فرار کرد آتشی بر پا نمود که حتی دیوار های سنگی هم در برابر آن نتوانست مقاومت کند. شهروندان مسکو هم نتوانستند به آسانی این آتش را خاموش سازند. شهرهای دیگر تاریخی روسیه از جمله مسکو جنگ، آفت، غارت و آتش سوزی را در طول تاریخ خود تجربه کرده است. اما آن چه بر سر مسکو آمد تلخ ترین بود؛ هزاران نفر کشته و هزاران کودک یتیم، محروم و بینوا شدند.
پاییز سال 1380 حاکمان روسیه تصمیم گرفتند دست تاتارها را برای همیشه از مسکو کوتاه کنند و بعد از یک نبرد شدید، دشمن را شکست دادند و در مسکو جشن بزرگی بر پا شد. از آن پس سال ها آرامشی نسبی بر این شهر حکمفرما بود.
در نخستین سال های دهه ی دوم قرن نوزده، روسیه مورد تهاجم نیروهای فرانسه قرار گرفت. امروز در بخشی از مسکو که خیابان کوتوزفسکی خوانده می شود پارک و موزه ی پیروزی ساخته شده است. ارتش فرانسه تا این نقطه پیشروی کرد، اما این نقطه ی پایان بود. آن ها همین جا زمین گیر شدند. چند ماه بعد نیروهای ناپلئون سرشکسته و مغلوب راه بازگشت را در پیش گرفتند.
روسیه در مجموع کشور گرانی است، یعنی هزینه‌های زندگی بالاست و تورم هم در اندازه‌ی متوسطی‌ است. مسکو، پایتخت روسیه برای سه سال پیاپی، گران ترین پایتخت جهان بوده است. سیستم توزیع در روسیه، بر خلاف ایران که از تعداد زیادی کسب‌وکارهای کوچک تشکیل شده است، مبتنی بر فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، متوسط و کوچک است. این فروشگاه ها با توجه به کارکرد مناسب بامردم، جای خود را در روسیه باز کرده اند. تنوع کالا، قیمت رقابتی، حق انتخاب، فضای بزرگ، سیستم حسابداری پیشرفته، بارکدخوانی، پارکینگ، رستوران و تهویه‌ی مطبوع از ویژگی‌هایی‌ست که آن‌ها را بیشتر دلخواه مردم ساخته‌اند.

مرکز خرید آخودنی ریاد:
این فروشگاه در سه طبقه زیر زمین در محوطه میدان مانژ در جوار کرملین واقع شده است. انواع مارک های معتبر دنیا در این فروشگاه عرضه می شود.

مرکز خرید اروپایی:
این فروشگاه بزرگ در کنار ایستگاه مترو کییفسکایا در مرکز مسکو قرار دارد. این فروشگاه محل مناسبی جهت خرید، تفریح و صرف انواع غذاها می باشد. 

بازار صنایع دستی ایزمایلُوا:
این بازار گردشگران بسیاری را در مسکو به خود جلب می نماید. بازار ایزمایلوا با سبک سنتی روس ساخته شده است و تنها 5 دقیقه از ایستگاه مترو فاصله دارد. در این بازار می توان عروسک های چوبی روسی معروف به ماتروشکا و صنایع دستی مربوط به جنگ سرد، جواهرات ساخته شده از کهربا، یادداشت های رهبران شوروری سابق، دوربین های عکاسی و شکاری، پوست حیوانات،کلاه و شال از جنس پوست، صنایع دستی روسیه و مجموعه تابلوهای نقاشی اصل را خریداری نمود.

مرکز خرید گوم
با قدمت بیش از 120 سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است. گوم مرکز خریدی پیشرو در مارک‌های معروف جهان در روسیه به شمار می آید. بنای این ساختمان به نوعی نماد مسکو و هم‌سطح با بنای کرملین و مقبره لنین است.

 

سایت رسمی فروشگاه گوم: www.gum.ru/en